Тезата на мнозина анализатори, че гетата са "развъдника" на радикалните религиозни движения се споделя и от историка и бивш директор на Дирекцията по вероизповедания проф. Христо Матанов.
С него разговаряме за процесите Турция в дена, в който президентът Ердоган обяви, че въвежда извънредно положение и ден след като в българския парламент отново се проведе дискусия за битката с радикалния ислям.
Според проф. Матанов спокойствието у нас по темата е привидно, а що се отнася да адекватността на държавата - мерките, които се взимат са краткосрочни и затова - недостатъчни. Гетата, маргинализирането, самозатворените и неинтегрирани общности са опасността, която избухна в Западна Европа и тя показва как и у нас трябва да се борим с нея- точно чрез повече внимание там, а не както до сега - със следене и последващи акции.
Тягостно е това, което се случва в Турция, коментира Матанов и очерта недобра перспектива пред турското общество.
Цялото интервю с него е в прикачения звуков файл.
Години наред ние се борим с дефицита на лекари в различни сфери на медицинското обслужване. Значителното застаряване на общопроктикуващите лекари поставя в риск порвичното медицинско обслужване на хората в малките населени места. В Смолянско все още има общопрактикуващи лекари, които осигуряват достъп до медицинско обслужване в населените..
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..