Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ни принципен президент, а не обединител

Трябва ни принципен президент, който да гарантира конституционния ред и правовата държава, заяви  политологът проф. Евгени Дайнов. Като "режим на объркване за всички останали" определи казаното от  премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, за променената концепция за кандидат президент, който трябва да е обединител на нацията. В тези  решителни времена трябва да има поне една власт, която да знаем какво прави, каза Дайнов. 

Липсата на обявени кандидатпрезидентски двойки досега, Дайнов определи като връщане в едно тоталитарно време и като управление на тайната власт. 

 Политиката в момента е в такава инфантилна фаза, ние нямаме представа кой с какви мисли от политиците си ляга и с какви нови, съвсем нови се събужда, както чухме от Бойко Борисов щеше да търси тази кандидатура, днес може да ни изровят нещо точно обратното, което очевидно държи в режим на объркване всички останали и така се оказваме в напълно недопустимата ситуация за една демокрация да не знаем нито един сериозен кандидат, посочен от някоя сериозна партия. А профилът, който всички очевидно търсят е човек, който да дръпне гласове и извън партийната територия.

Но аз имам втори проблем освен с това, че никой не ми е представил кандидата да го огледам, да го премисля, а и вторият ми проблем е следният – аз съм убеден, че на мен не ми трябва президент-обединител. Аз съм убеден, че на мен ми трябва президент принципен, който да застава като гарант на конституционен ред, правов ред и т. н., защото другите власти не го правят и трябва някой да казва – хора, това не се прави, защото един какво си и хора, това се права, защото еди що си. Така че ако всички хукнат да търсят някакъв обединител, който да се навежда на всички посоки на мен като гражданин няма да ми е добре. Аз искам принципен човек.

Накрая обикновено винаги изскача някой, който е по-интересен и по-атрактивен отколкото сме си представяли. Но засега такъв човек няма. Първият човек, който заяви, че ще участва това е Жорж Ганчев, но Жорж Ганчев не е това, което беше.

За кандидата на ГЕРБ е непредсказуемо да се правят прогнози, но обговаряната Цецка Цачева, според политологоа, е била досегашния вариант. Спроде него е възможна  и непартийна кандидатура на ГЕРБ, като тази на Румяна Бъчварова.

БСП е в тежка криза. И трескаво търсят начин да се възстановят. За общия им кандидат с АБВ той заяви, че това е без значение за БСП, защото АБВ е малка партия. Според него, ако Татяна Дончева / Движение21/ , която вече е заявила, че вижда себе си като обединител на нацията, въпреки близостта си надясно - с Радан Кънев например,  стане обща кандидатура на левицата, има шансове за успех. 

Реформаторският блок е проект, който върви към края си ,коментира Дайнов. И добави, че трудно може да стигнат до единна кандидатура. 

Остават въпросителнтие и за ДПС, защото след разцеплението, никой не знае каква сила е   ДПС и каква не е.

Р. П.: Въобще възможно ли е в България да се намери президент-обединител? На фона на материала – тук един цитат и аз го припомням и на фона на партийните централи?

Евгени Дайнов: За президент-обединител е най-лесното нещо. Кланяш се във всички посоки, обещаваш на всички всичко, това е най-лесното и повечето го играят  така. По-трудно е да се намери президент, който застава зад принципите и зад Конституцията, това е по-трудното. Очевидно има такива хора, но все по-трудно...

Радио Пловдив: А въобще дали има смисъл да се търси такъв човек и дали променената ситуация в контекста на тероризма и това, което става в Турция, може да бъде мотивът за едно подобно предложение, което тръгна от ГЕРБ?

Евгени Дайнов: Аз продължавам да оспорвам тезата за президент-обединител. На мен ми трябва президент принципен, решителен, в тези объркани времена трябва да знаем едно място, една власт какво мисли и какво прави и какво отстоява.

Радио Пловдив: А в контекста на тези процеси, които се случват вас какво ви тревожи, г-н Дайнов, имам предвид тероризъм, ислямизация?

Евгени Дайнов каза още, че живеем във време, в което разумът е пробит

 Мен ме тревожи неспособността на установения демократичен ред да отстоява себе си не толкова срещу външни колкото срещу вътрешни заплахи. Всякакви популистки решения си взимат без разум, а неразумните решения винаги водят до катастрофа. Досега, примерно стотина години да се справяха с неразумните тежнения и с разни популисти и екстремисти, които щъкат из системата и накрая винаги разумът надделяваше. 

Но в момента разумът е пробит, щом Англия може да гласува да излезе от Европейския съюз въпреки всички разумни доводи, щом Тръмп може да бъде кандидат на Републиканската партия въпреки всичките разумни доводи и изобщо да не се притеснява, че Путин му помага и даже вчера казва „Какво като ми помага Путин, той е мой приятел.” Нещо е дълбоко сбъркано със системата и ако не се вземат решителни мерки не само в България, но и в цивилизования свят, много бързо цивилизованият свят може да се окаже не толкова цивилизован колкото си мислехме.

А цивилизацията означава мирен начин на живот, заяви Дайнов. Всяко падане на цивилизацията води до война.

И когато правим изборите да си правим сметката, този човек, когото избираме, ще пази ли цивилизацията, или е екстремист, който ще я срутва.

Цялото интервю с политолога проф. Евгени Дайнов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56