Целият информационен поток в Турция е изцяло контролиран от управляващите и допускам, че е манипулирам, коментира засилените арести в Турция и на журналисти, както и забраната на различни медии в Турция, Тайфунур Хюсеинов заместник главен редактор на в."Заман".
„Заман – България”, е регистриран по българските закони и не е като секция, а изцяло отделен вестник, който излиза според българските закони.
Тайфур Хюсеинов припомня, че журналисти, които бяха в „Заман” и не само в „Заман”, след като беше наложен държавен контрол, имаше и други медии, но по-малки с по-малък обществен отглас, тогава колегите така бяха уволнени, че да не могат да си търсят социалните права. От „Заман” бяха уволнени не само журналисти, а и технически екип, бройката на които достигаше до 1000 души, което е огромна цифра. Но не всички бяха журналисти, искам само да подчертая, а в момента се говори, че вече са закрити три информационни агенции 16 телевизии, 23 радия, 45 вестника, 15 списания, отделни 29 издателски къщи вече не функционират. Това е след опита за преврат, който се превърна в легитимация за всички незаконни действия от страна на управляващите, начело с президента Ердоган.
Радио Пловдив: Според информация на Си Ен Ен Тюрк се казва, че са пред закриване още 130 печатни издания и електронни медии?
Тайфур Хюсеинов: Абсолютно е възможно. Преди да продължим по тази тема, искам да кажа, че има заповед за задържане на общо 89 журналисти и да подчертая, че не всички са от вестник „Заман”. Това е втората заповед, първата беше срещу 42 колеги журналисти, последва и втора заповед, въз основа на която 47 журналисти, най-вече от „Заман” да бъдат арестувани и вече за съжаление голяма част от тях са зад решетките и става въпрос за едни от водещите журналисти в страната. Всички те са били настроени критично към уравлението на Ердоган.
Тайфур Хюсеинов определи това, което се случва в цялост в Турция, като безумие. Безумието вече е факт. Но от тук нататък всеки критичен глас, най-малко критичният глас, всеки който просто изрази нещо по-различно от официалната позиция на управляващите ще намери място зад решетките. Това е факт.
Той подчертава, че в началото на управлението на президента Ердоган, който преди беше министър-председател през 2005 г. Турция е била на 98 място по свобода на словото според индекса на Репортери без граница. В момента според последния доклад, който беше публикуван в началото на годината, Турция се намира на 151 място, забележете, сред 180 страни. Тогава още не беше наложен контрол на най-големия опозиционен вестник ”Заман”, не бяха толкова уволнените журналисти, нямаше толкова вкарани журналисти зад решетките, въпреки че в началото на годината журналистите в затвора бяха над 30.
Радио Пловдив: Доколко е опасно това?
Тайфур Хюсеинов: Много е опасно. Виждаме, това е реакция на диктаторски режим, където информационният поток се контролира изцяло от управляващите или от близки хора на управляващите. В много случаи колегите посочваха, че преди опита за преврат и малко преди това, около 90, може би и над 90 процента от медиите са изцяло контролирани от Ердоган – директно или индиректно от страна на Ердоган. Нямаше телевизия почти, почти не беше останала телевизия, ако изключим една по-малка регионална, нямаше телевизия опозиционно настроена, всичко беше под контрол, също така вестници, телевизии и радия, спрени бяха и по-малки новинарски сайтове, които изразяват критична позиция спрямо управляващите.
Тайфунур Ммюсеинов говори и за друга тенденция , която се отнася до образованите хора. Те са обявени за носителите на злото в страната. В молитва към Всевишния се споменава да пази страната от образованите хора, от които произлизат всички злини! Вече бившият ректор на университета „Себахаттин Заим“ Бюлент Аръ казва по време на телевизионно интервю, че го е страх от образованите хора, защото те са били най-опасните в обществото.
Безумието е факт, казва Хюсеинов. Но въпреки всичко, диктаторите, авторитарните, тоталитарните режими не са вечни.
Рано или късно, разумът ще надделее над диктаторите.
Цялото интервю с Тайфунур Хюсеинов е в звуковия файл.
Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС. Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..
Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас? Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..
Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..
Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..