Смятам, че предложението на ВМРО да се затвори границата ни с Турция е закъсняло. На всички е ясно, че тя пропуска хора, голяма част от които нямат документи и на практика властите не знаят какви хора влизат в страната ни. Това заяви пред Радио Пловдив проф. Николай Радулов, експерт по национална сигурност.
Никой няма да възрази, ако спазваме българските закони и добре си пазим границата. Ето, Турция има разположени по границите си цели военни съединения с хеликоптери и танкове, посочи Радулов.
В крайна сметка така изразените проблеми в крайна сметка не са нещо ново. И аз мисля, че това, което ВМРО, по-скоро неговият ръководител Краси Каракачанов изисква, е нещо, което отдавна трябваше да се свърши. Призивът да се затвори границата явно е необходим, защото по всичко си личи, че границата е пропусклива. Въпреки многото закани, обяснения, водене на чужденци покрай някой от фрагментите на т. н. съоръжение, всеки път, когато се извърши една сериозна акция в центъра на столицата се ловят голямо количество нелегални емигранти и това показва всъщност, че по един или друг начин границата пропуска сериозно.
Той приветства командироването на военнослужещи, които да помагат в охраната на българо-турската граница. Да се увеличи съставът на Гранична полиция и да се работи по професионализма й. Държавата, ако иска, може да се справи с нелегалните мигранти, категоричен бе специалистът.
По думите на проф. Радулов, не бива да се допускат хора без документи да навлизат във вътрешността на страната, защото не е ясно какви са те, а това е безотговорно към нашите граждани. Има много данни, че трафикантите убеждават мигрантите да унищожават документите си, а така могат да навлязат не само в България, а и в целия ЕС потенциално опасни елементи. Те трябва да пребивават в лагери, където да се установи със сигурност самоличността им, заяви експертът по национална сигурност.
Радио Пловдив: Доколко може да се разчита на обявената от министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова на 60-те полски гранични офицери по линията на Фронтекс – това е европейската гранична служба - Фронтекс, България е поискала помощта точно заради засилване на мигрантската вълна и те щели да пазят границата ни с Турция?
Николай Радулов: 60 души ако са специалисти може да доведат до някакъв ефект по две причини: първо, да споделят опита си, тъй като на границата продължават да патрулират полицаи, които са командировани и които не са квалифицирани за този тип специализирана полицейска работа. Но иначе въпросът е свързан и с друго нещо - наличието на външни хора би попречило на проявите на корупция. Вие виждате, че за три – четири дни са заловени две полицейски групи, които или сами са организирали канали за трансфер не мигранти или покровителстват такива. Така че от това има смисъл. Но аз си мисля, че подходът за решаване на нещата по външните европейски граници би трябвало да се изгради общоевропейска специализирана структура, на базата може би на Фронтекс, това се работи в момента в Европейската комисия тази структура да има собствени сили, които да пазят външните граници.
Най-важното е, че границата трябва да се пази така, както закона го изисква. Държавата не спазва ли собствените си закони, не може да очаква от гражданите да ги спазват.
Според проф. Радулов Турция изнудва ЕС с коза "бежанска вълна" и явно насочва мигранти към границата с България. Показателно е, че докато властта в Турция се занимаваше с опита за преврат, незначителен брой хора "напираха" да влязат в ЕС, коментира той.
Цялото интервю с проф. Николай Радулов е в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..