Българската политическа класа трябва да се обедини, за да се случат големите енергийни проекти на страната ни. За това призова в събота премиерът Бойко Борисов. Той подчерта, че трябва да работим съвместно с Европейската комисия в тази насока, но не може да се случи и без участието на Русия.
През последните седмици има своеобразен рестарт на говоренето за АЕЦ „Белене“, работи се и за създаването на газоразпределителен хъб край Варна. До колко е възможно да се случат в близко време големите енергийни проекти на България, говорим с енергийния експерт Антон Иванов.
АЕЦ „Белене“ е възможен като частен проект с малко държавно участие, но са малко примерите в Европа. Говорим за многомилиардни инвестиции и всеки би искал гаранции за участието си в такъв проект, който да се изгради за 20-тина години. Това е много трудно, посочи Антон Иванов.
Според него фактът, че българската страна ясно заявява, че няма да даде гаранция за изкупуване на ядреното гориво е само малка част от препятствията. RWE поставиха редица условия в законодателството, например. Неизбежно ще възникват искания за гаранции - за едно или друго - и е важно България с какво се обвързва.
На България й тежи много ежедневната наказателна лихва. Подходът с пробите и грешките няма да е възможен много дълго, смята Иванов. По думите му не случайно НЕК закъснява с 6-месечния си отчет, защото не е ясно как ще се отрази решението на Наказателния съд.
България трябва да развива едновременно хидроенергетика, добив на енергия от въглища от Марица Изток и ядрена енергетика, смята експертът. Въпрос на воля е да се осъществяват паралелно, а не за сметка един на друг.
Има разлика между търговските и инфраструктурните проекти, отбеляза Антон Иванов. Газовият хъб „Балкан“ за жалост е търговски проект. ЕК обаче предлага помощи за инфраструктурните проекти, затова трябва да се търсят търговски партньори в Европа и дори вътрешни. В момента такива не се виждат.
Цялото интервю с Антон Иванов чуйте в звуковия файл.
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..
Общинският съвет на Пловдив се увеличава с още една група, от загърбилите своите партии общински съветници. Николай Гюров, Димитър Арнаудов и Илия Гатев напуснаха ПП, ИТН и БСП, обединяват се под името "Независими за Пловдив" и регистрират сдружение. За целите на подобни ад хок сформирования говорим в програма "Точно днес" с журналиста Любомир..
Политологът Светлин Тачев определи отхвърлените в парламента вотове на недоверие на правителството „Желязков“ като опит на опозицията да мобилизира своите избиратели. „Но практически на този етап те нямат възможност по никакъв начин да въздействат върху кабинета относно неговата стабилност и възможност да бъде свален“, добави той. Според..
РЗИ-Пловдив стартира лятна кампания за активиране на електронно здравно досие на граждани. Тя започна днес и ще продължи до петък в мола в район "Западен". На специално разкрит пункт от 10:00 до 16:00 часа служителите на здравната инспекция оказват съдействие на пловдивчани за активиране на приложението „еЗдраве“. Процедурата за..