Пожертва ли Турция Европа в името на възстановяването на оста Анкара – Москва или президентът Ердоган търси още козове за пред Брюксел, с които да увеличи приходите за страната си без да му се бъркат във вътрешните работи. Турски гамбит или стратегически маневри в средата на дъската наблюдаваме в дните след размразяването на отношенията с президента Путин? Отговорите на тези въпроси едва ли ще получим от срещата в Санкт Петербург, но дипломацията следва да разчете междуредието на протокола.
В програма „Ден след ден“ за срещата на президентите Ердоган и Путин разговаряме с бившия говорител на МВнР и директор на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева.
Според нея и двете страни имат нужда да се заявят отново своята значимост на политическата сцена, показвайки сходни отношения на скептицизъм по отношение на Европа с САЩ. и двете страни показват, че могат да създават алтернативни съюзи.
За Европа сега миграционната криза е най- важното предизвикателство. ЕС иска да има буфер в лицето на турската държава, нещо повече съюзът ще продължи и с финансовата си помощ. Националистите в Европа са във възход и плащането ще продължи, от което Турция ще продължи да се възползва, прогнозира Весела Чернева. Тя припомни, че по по отношение България и на енергийните проекти ЕК не правила политическа критика, а по- скоро формална с изискването за повече от един източник на доставка. Според Чернева страната ни в момента прави движения, които показват страх да не се окажем заобиколени от от основните трасета на Балканите.
Стабилността на региона зависи и от изборите в САЩ и фигурата на Доналд Тръмп, който има нееднозначно отношение отношение към НАТО. Този факт заедно със скептицизма, демонстриран от Турция, ще има много негативно влияние върху бъдещето на Алианса.
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..