Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В предприемачеството има дефицит на етика

Мария Донкова

Ще  гарантират ли повече сигурност за децата новите изисквания в съвместния проект на министерството на образованието  и министерството на туризма  организираните ученически и детски пътувания да се осъществяват само по договор между туроператора и директора на учебното заведение. По чувствителната тема за организацията на лагерите, походите, зелените училища и т.н. – събеседник Мария Донкова -  програмен директор на фондация „Пайдеа“ 

Новата наредба не е много  различна от старата. Тя обаче има подобрения, които изцяло са резултат на застъпничеството на родителски организации и на асоциация „Родители“, която направи най-много предложения за усъвършенстване на наредбата. Те се основават на опита на родителите с организация на ученическите пътувания през периода на трагедията с децата при река Лим,  откакто действа изключително затруднявящата наредба, която се променя с новия проект. Облекченията, които са направени за организацията на еднодневните пътувания, на пътуванията на отборите за състезания, независимо дали  те са за спортове или по науки, са много малка част.  Те  само регистрират неизбежните нарушения, които се правеха в старата наредба, заяви Донкова  По думите й възможно е било да се направят много повече промени, но очевидно държавната администрация няма готовност за това и новият проект е поредния случай, в който не личи  държавната администрация да анализира данните, с които разполага от прилагането на собствените си норми.  Това  е големият проблем на българското законодателство въобще и на законово и на подзаконово ниво.  Налице  са законови норми, те създават повече проблеми, отколкото решават и  никой не си прави труда да анализира данните от тяхното прилагане и следващите да са по-съвършени, подчерта Донкова.

Тя посочи, че нашето законодателство винаги досега  е правено или емоционално, или бюрократично, но никога – прагматично и с оглед на начина, по който ще се прилага. Поредната наредба дава новите доказателства за това. Като пример Донкова цитира списък с  абсурдни забрани в детските лагери и пътувания, свързани с ползването на шумни електроуреди – сешоар, телевизор.    А безопасното ползване на уредите е въпрос и на домакините в лагера, и на ръководителите, но и на домашно възпитание, Ние сами си саботираме законодателството, правейки тези нелепи текстове, които няма кой да изпълнява. 

 Факт е, че пазарът е въпрос на конкуренция, но не може всяка една възможност да се запази територия да се свежда не до почтена конкуренция, а до нормативни актове икато се  използва натиска на държавата върху конкурентите.  Изглежда, че все още в предприемачеството не можем да изградим  етика. Сякаш имаме проблем с морала и етиката като нация. А това не може да бъде за сметка на децата ни, заяви програмният директор на фондация „Пайдеа“ Мария Донкова. Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21