Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фасадата на Кудоглу може да бъде възстановена на 100%

арх. Жана Джугаланова - представител на НИНКН

След тежката, нагнетена с гняв, пламъци,  горещи въпроси и подозрения нощ, Пловдив осъмна смълчан и някакси гузен. С ограбена памет, поругана душевност и обгорено сърце. Пожарът, засегнал  пагубно  четирите тютюневи склада – ансамблов паметник на културата ограби надеждата на пловдивчани, че Тютюневият град  ще стане магнетично европейско пространство. 

Калко ни струват щетите, защо се стигна дотук и ще се намери ли  път сред всички в безпътицата  от грешките, трупани всеки ден и от всеки от нас, докато наблюдаваме безучастно живота си като индивиди, а не - като граждани и  като обществена структура? Въпросът е към арх Жана Джугаланова - представител на НИНКН . Преди това - коментират гражданите.

Жана Джугаланова: Загубата за Пловдив, загубата за наследството на града са двата склада – съществен елемент от тялото на Тютюневия град, но най-неприятното е загубата на склада на Кудоглу, който вероятно е един от последните, ако не и последният материален знак, оставен от него, който декориран не в стилистиката на производствените сгради, а един прекрасен сецесион с характеристики на жилищна, обществена, търговска сграда от времето си – строен е 1921 – 1022 г. и дарен впоследствие, за да подпомага с финансовите резултати дела на благотворителността.? Просто няма какво да се каже, аз самата съм на мястото, при вида на изгорелите и обезкостени по този начин сгради.

Радио Пловдив: А успяхте ли да сглобите картината на щетите от опожаряването на сградите, след като експерти от Националния институт за недвижимо културно наследство настояха за вашето експертно мнение вчера, но не бяхте допусната до сградата?

Жана Джугаланова: Това, че не съм допусната до сградите не е никакъв съществен проблем, тъй като това така или иначе е опасен терен, отделно, че не притежавам служебна карта към този момент, в момента те се изготвят за представителите на института. Не е това проблемът. За сградата има заснемания, има архивна и сравнително актуална от друга страна фото документация, но това, което се губи е автентичната структура, субстанция, която може да бъде подробно проучена ако те останат и каквато и съдба да им бъде определена с адаптиране или конструкция на вътрешните пространства, загубата ненавреме и непроведеното пълно проучване е невъзстановима.

Радио Пловдив: Точно това исках да ви попитам, арх. Джугаланова, изобщо реалистично ли е да се говори за възстановяване на пострадалите паметници при този мащаб на щетите?

Жана Джугаланова: Възможно е възстановяването. Също така идеите за ползването на тези сгради с нова функция, тъй  като е немислимо да си представим, че тук отново ще се върне складово-производствена дейност на тютюн, става по подобен начин, но след съответните етапи на проучване и съответно адекватна строително-архитектурна намеса. В случая силно се надяваме и мисля, че е възможно да се запази поне това, което е останало. Въпросът е за собсвеността, при тази смесена собственост, в някои от обектите чух за много собственици и трудностите, до които води това.

Радио Пловдив: Какво следва сега по процедура и дали ще успеете институциите да си говорите на един език? Защото знаем, че обикновеното обяснение в такива случаи е тромави  процедури съгласувателни на проект, санкция от тях, кореспонденцията се затруднява.

Жана Джугаланова: Така или иначе процедурите са процедури и са разписани  по някакъв определен начин. Понякога те не могат да бъдат вместени в законно определените срокове и това е изключително дразнещо не само за гражданите и институциите, които очакват тяхното провеждане, включително и за служителите, които ги извършват, тъй като в случая говорим за недостатъчен капацитет като брой служители, които се занимават с това, недофинансиране на дейността в областта на културното наследство.  Освен това, според мене не беше добре замислена и реализирана  най-добрата идея за децентрализация на  процеса по управление на културното наследство, а именно последните промени, които свалиха на местно ниво, според мене, на един недобър начин е аз не виждам това да може да се реализира както трябва, защото без децентрализация в София на едно място с един апарат няма как да бъде обгрижено културното наследство.

Радио Пловдив: Още повече, че става въпрос за задължителното съчетаване между честния и публични интерес, което изглежда една много имагинерна мечта?

Жана Джугаланова: В тази посока също има какво да се каже, защото частният собственик, без значение дали той е с по-големи или по-малки финансови възможности, е длъжен в обществен интерес да опазва културните ценности, без всъщност обществото да има възможност да го подпомогне по причина, че държавата няма тези средства и че законово такова нещо не е регламентирано, т. е. и най-бедният собственик е длъжен в да влага в обектите на културното наследство едни много сериозни грижи, а зад тях стоят средства без никаква помощ от страна на обществото.

Радио Пловдив: Възможно ли е фасадите да бъдат спасени?

Жана Джугаланова: Възможно е.

Радио Пловдив: Категорично.

Жана Джугаланова: Почти 100 процента за сградата на Кудоглу. Другата, която е с малко по-тънка структура на стената, но това е работа на конструкторите, на инженер-конструкторите.

Радио Пловдив: Арх. Жана Джугаланова – експерт на Националния институт за недвижимо културно наследство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Учители адаптират помагалата на брайловата азбука, а не държавата

Родители и ресурсни учители на деца с нарушено зрение настояват държавата да поеме ангажимент за адаптирането на брайлова азбука учебните помагала, които се използват в  училище. Това е един от изводите от проведената в Пловдив кръгла маса, посветена на приобщаването на деца с увредено зрение в системата на средното образование, организирана..

публикувано на 28.02.25 в 15:40

Двойните компенсации за период без ток са лош прецедент

До следващата седмица трябва да се направят оценките за това кои клиенти ще бъдат компенсирани с предвидените от държавата средства за липсата на ток в периода от 21 до 31 декември миналата година, каза Петър Костадинов от пресекипа на ЕВН. Той  припомни, че тук става дума за извънредните компенсации от общо около 2,2 милиона лева за цялата..

публикувано на 28.02.25 в 15:00

Хиляди цветни балони в подкрепа на хората с редки болести

С разноцветни вдигнати ръце, балони и флашмоб бе отбелязан Международния ден на хората с редки болести в Пловдив. В инициативата, която тази година се проведе в двора на Професионална гимназия по хранителни технологии и техника - град Пловдив /ПГХТТ/, се включи и заместник-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бухалов. „Днес е денят, в който..

публикувано на 28.02.25 в 14:55

Студеното време се отрази на продажбата на мартеници

Заради много студеното февруарско време тази година в Пловдив продажбата на мартеници е слаба. Това споделят продавачи на бяло-червените символи на Главната улица, като допълват, че този сезон и цените са по-високи.  Въпреки студа десетки хора са разпънали сергии с мартеници из целия град, но най-вече в центъра на Пловдив.  По думите им хората..

обновено на 28.02.25 в 11:51
Д-р Николай Болтаджиев

НЗОК вече е далеч от пациента

Парите за здраве в бюджета на Националната здравноосигурителна каса и защо болниците заплашиха с протест ако бъде прието предложението в средата на годината да се намали цената на клиничните пътеки, коментира в програма "Точно днес" д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК.  Той е категоричен, че тазгодишния бюджет..

публикувано на 28.02.25 в 10:49