Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гражданско образование, за да спре "влаченето по корем"

Доц.д-р Веселин Методиев - преподавател в НБУ и бивш министър на образованието

Какви дефицити в знанието и поведението на учениците  се очаква да запълни новият предмет „гражданско образование“, който ще бъде въведен  в българското училище? Събеседник – доц. д-р Веселин Методиев – преподавател в НБУ и бивш министър на образованието. 

Българските политици днес са уплашени от бежанската криза и в много случаи говорят и действат под натиска на тази уплаха. Лошата новина е, че това не са само българските политици, а това е и Европа. Ще кажа следното: да накараш децата в първи клас да знаят разликата бежанец, емигрант и имигрант, е неоснователна претенция. Да накараш децата обаче да са състрадателни към хора – момчета, момичета, майки, които бягат от война, можеш да го постигнеш. За това не са нужни гръмки думи, заяви  доц. д-р Веселин Методиев. 

Да играеш ролята на възпитател тогава, когато вкъщи е допуснат пропуск да се възпитават децата в познание и състрадание, когато църквата е напуснала и абдикирала от задълженията си да пази християните от злото и да ги научи на добро, е много тежка задача. Мисля, че е много трудно за българските учители да се нагърбят с това, при условие, че те  са сигурни, че каквото и да научат децата, те ще се приберат вкъщи вечер и основното остава тогава това, което могат да чуят от устата на майка си и баща си по тази тема, включително и нецензурни думи.  Проблемът е реален, но предметът „гражданско образование“ трябва да се сблъска с бежанците и как ще се преподава, е въпрос, който зависи от съответната възраст на децата. Експертите знаят това, подчерта  доц. д-р Веселин Методиев.

По думите на Методиев, за да бъде постигнат по-голям ефект в работата с децата и учителите, могат да бъдат привлечени и университетски преподаватели. Сред българските учители има много добри учители, които са наясно какво трябва да се направи и те да помогнат на своите колеги. Всичко е въпрос на добра организация и разбира се, на средства, заяви Методиев.

От значение обаче е още това, как темите се поднасят на децата. Днешните деца това не сме ние като по-млади. Това са други деца, друго поколение – плод на една голяма технологична промяна. Ако ние учехме като четяхме, тези деца учат, като гледат. Непрекъснато са с вперен поглед в някакви устройства, от които научават някакви неща. Тези устройства трябва да се използват максимално, за да се даде тази информация и знание, които са им  необходими, за  да направят от тези деца достойни граждани на една модерна европейска държава. Ако ние продължаваме да се влачим по корем между Изтока и Запада, между Ориента и Европа и не можем да се изправим да ходим горди за това, че сме част от голяма европейска цивилизация, ще бъде страшно мъчително и през следващите 25 години. Това предметът „гражданско образование“ трябва да го премахме като шанс.Става въпрос за влаченето по корем...........задължението е много голямо. Историците и философите са компетентните хора, подчерта още Веселин Методиев.

Повече чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50