Какви дефицити в знанието и поведението на учениците се очаква да запълни новият предмет „гражданско образование“, който ще бъде въведен в българското училище? Събеседник – доц. д-р Веселин Методиев – преподавател в НБУ и бивш министър на образованието.
Българските политици днес са уплашени от бежанската криза и в много случаи говорят и действат под натиска на тази уплаха. Лошата новина е, че това не са само българските политици, а това е и Европа. Ще кажа следното: да накараш децата в първи клас да знаят разликата бежанец, емигрант и имигрант, е неоснователна претенция. Да накараш децата обаче да са състрадателни към хора – момчета, момичета, майки, които бягат от война, можеш да го постигнеш. За това не са нужни гръмки думи, заяви доц. д-р Веселин Методиев.
Да играеш ролята на възпитател тогава, когато вкъщи е допуснат пропуск да се възпитават децата в познание и състрадание, когато църквата е напуснала и абдикирала от задълженията си да пази християните от злото и да ги научи на добро, е много тежка задача. Мисля, че е много трудно за българските учители да се нагърбят с това, при условие, че те са сигурни, че каквото и да научат децата, те ще се приберат вкъщи вечер и основното остава тогава това, което могат да чуят от устата на майка си и баща си по тази тема, включително и нецензурни думи. Проблемът е реален, но предметът „гражданско образование“ трябва да се сблъска с бежанците и как ще се преподава, е въпрос, който зависи от съответната възраст на децата. Експертите знаят това, подчерта доц. д-р Веселин Методиев.
По думите на Методиев, за да бъде постигнат по-голям ефект в работата с децата и учителите, могат да бъдат привлечени и университетски преподаватели. Сред българските учители има много добри учители, които са наясно какво трябва да се направи и те да помогнат на своите колеги. Всичко е въпрос на добра организация и разбира се, на средства, заяви Методиев.
От значение обаче е още това, как темите се поднасят на децата. Днешните деца това не сме ние като по-млади. Това са други деца, друго поколение – плод на една голяма технологична промяна. Ако ние учехме като четяхме, тези деца учат, като гледат. Непрекъснато са с вперен поглед в някакви устройства, от които научават някакви неща. Тези устройства трябва да се използват максимално, за да се даде тази информация и знание, които са им необходими, за да направят от тези деца достойни граждани на една модерна европейска държава. Ако ние продължаваме да се влачим по корем между Изтока и Запада, между Ориента и Европа и не можем да се изправим да ходим горди за това, че сме част от голяма европейска цивилизация, ще бъде страшно мъчително и през следващите 25 години. Това предметът „гражданско образование“ трябва да го премахме като шанс.Става въпрос за влаченето по корем...........задължението е много голямо. Историците и философите са компетентните хора, подчерта още Веселин Методиев.
Повече чуйте от звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..