Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Субсидията за плодове и зеленчуци не трябва да е на калпак или декар

Снимка: Дарина Григорова

Националният съюз на градинарите в България ще бъде домакин на международна среща във Варна от утре под наслов „Градинарят“. Заместник – председателят на браншовата организация Марияна Милтенова потвърди пред Радио Пловдив, че преобладаващата част от плодовете и зеленчуците са внос като една голяма част от тях е нелегална. 

В същото време тя подчерта, че България може да произвежда 40 пъти повече домати, отколкото може да потребява. Според нея с  политиката през изминалите години МЗ унищожи производството на плодове и зелунчуци и доведе секторът до дъното. 

Благодарение на усилията на Съюза и отделните браншови организации, за първи път от две години насам се взимат решения за по- адекватното възстановяване на този сектор. Въпрос на политика и организация е секторът да възстанови произвежданите в миналото количества, подчерта Милтенова като припомни, че в близкото минало определени кръгове и хора подкрепяха търговията и вноса в полза на групировки и партии.

Съюзът на градинарите е съавтор на новия регламент за получаване на субсидия след доказване с  фактури и касови бележки и връщане на пари, ако те се окажат фалшиви. Това е по наша идея и предложение. Ние смятаме, че раздаването на субсидии на калпак или на декар не е надеждно, защото досега някои само засяваха нивите, но не я прибираха. Затова субсидията трябва да се дава на реално произведена продукция. 

Рано или късно всички трябва да излязат на светло на този пазар, обясни Милтенова. Тя разказа, че понякога самите търговци не искат да получат фактури като по тази причина производителите са принудени да плащат реализирани печалби, които не могат да докажат.  Ако се засили контролът на търговците и тържищата картината на сектора ще стане по- светла, смята още заместник – председателят на Съюза.

Български сортове плодове и зеленчуци има, но трябва да има и кой да ги произвежда и да има протекция, както в Румъния, подчерта още тя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21