Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на стари банкноти в Етнографския музей

Изложба „Царски български банкноти, медали, ордени и знаци за отличие“ от частната колекция на Ахмет Чан Карапинар ще се открие в Етнографския музей. Той е студент по история в Босфорския университет в Истанбул.. Семейството му е мигрирало от Кърджали в Турция през 1989 г.  Колекционира български и османски банкноти, монети, медали, ордени, значки, почетни знаци и др. Занимава се с изследване на исторически статии на нумизматични теми и има намерения да се занимава с история академично. /18ч./ 

Интересът на Ахмет Чан Карапинар към колекциониране на стари монети започва, когато Ахмет е на седем години и баща му му подарява банкнота от 2 български лева от 1974 г. Тя става първият експонат в частната му колекция. Ахмет Чан Карапинар започва да колекционира професионално български банкноти, медали и др. на 13 годишна възраст. Има особен интерес към предмети от времето на Княжество България (1878 – 1908 г.) и от царския период (1908 – 1944 г.).

За тази страст Ахмет разказва: „Моите предци са живели в тези земи и са използвали тези предмети. Искам да споделя това преживяване с хората във Филипополис, Филибето, Пловдив.“ Изложбата на Ахмет Чан Карапинар, „Царски български банкноти, медали, ордени, знаци за отличие“ ще бъде представена в изложбената зала на Регионален етнографски музей – Пловдив, ул. „Д-р Стоян Чомаков“ №2, от 1 до 7 септември 2016 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02