Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американците, които ще ни пазят небето, кацнаха в Граф Игнатиево

Четири американски изтребителя F-15 с екипажите си пристигнаха в Авиобаза " Граф Игнатиево".  Те са от състава на 194-та ескадрила на Националната гвардия на САЩ, които ще участват заедно с български МиГ-29 в изпълнение на задачи по усилване на охраната на въздушното пространство на страната ни, съобщиха от  министерството на отбраната.  

Това ще обхване периода 9-16 септември. Правителството прие решение за усилване на охраната на въздушното пространство на нашата страна от военновъздушните сили на България и на САЩ на 24 август, припомнят от военното министерство.

При изпълнение на съвместни задачи по Air Policing българските дежурни изтребители ще се използват приоритетно. Участието на личен състав и техника от българските Военновъздушни сили в съвместните операции по Air Policing доказват способностите на бойната авиация на България да действа интегрирано със силите на съюзническите държави за гарантиране на въздушната сигурност на страните от Източния фланг на Алианса.

Съвместните мисии по охрана на въздушното пространство на страната ни ще се извършват в рамките на Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана.

Решения за гарантиране на сигурността на съюзниците в Източна Европа бяха взети от държавните и правителствени ръководители на страните-членки на срещата на най-високо равнище на НАТО в Уелс през 2014 г. и във Варшава през 2016 г.

Едно от тези решения е усилването на мисията по охрана на въздушното пространство на страните-членки от Източния фланг със съюзнически сили на ротационен принцип, пише в съобщението на военното министерство. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ПП иска оставката на вътрешния министър и кордон срещу ДПС-НН в Пазарджик

Оставката на министъра на вътрешните работи Даниел Митов поиска председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев на пресконференция след изборите за Общински съвет в Пазарджик. Той заяви, че Митов и МВР са предали редовите полицаи. „Станахме свидетели в Огняново на срамни и унизителни сцени, особено за нормалния кадрови състав на..

публикувано на 13.10.25 в 16:54

14 партии и коалиции влизат в новия общински съвет на Пазарджик

14 партии и коалиции ще бъдат представени в новия общински съвет на Пазарджик, избран на вчерашните избори. Досега те бяха 15. Според официалните резултати на Общинската избирателна комисия най- много мандати в 41-местния парламент печели ДПС-Ново начало – 8. Продължаваме промяната, които са втори, ще имат шестима съветници.  ДПС-НН и ПП с..

обновено на 13.10.25 в 15:01

Областната транспортна комисия решава за автобуси до Труд на 27.10.

На 27 октомври ще се проведе заседание на областната транспортна комисия, което насрочихме днес, съобщи пред Радио Пловдив областният управител Христина Янчева. Тя уточни, че тогава ще бъдат обсъдени внесените в комисията съгласувателни документи между кметовете на общините Марица и Пловдив.  Паралелно законодателни промени са внесени в..

публикувано на 13.10.25 в 14:21

Социално слаби пловдивчани получават хранителни пакети от БЧК

Над 36 хиляди нуждаещи се от Пловдив и областта ще получат пакети с хранителни продукти и хигиенни материали по програма, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Помощта по програма „Храни и основно материално подпомагане“ ще достигне до над 640 000 уязвими български граждани. В Пловдив раздаването на помощите започна от..

публикувано на 13.10.25 в 13:32

15-годишен е в ареста за побой над малолетно момче

Сбиване между двама тийнейджъри в парк в район "Северен" разследва полицията в Пловдив. Заради личен конфликт 15-годишно момче нанесло побой над по- малко от него момче, на което е оказана медицинска помощ.  Нападателят е задържан с полицейска заповед, а по случая е образувано досъдебно производство за телесна повреда по хулигански подбуди.   Работата по..

публикувано на 13.10.25 в 13:31