Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал на усмивките в Пловдив

Международен фестивал на усмивките SMILE ART FEST  започва в Дома на културата „Борис Христов” . В него до 11 септември  майстори на рисувания хумор от цял свят представят своето виждане за нашата страна, Балканите и балканските нрави. Тема на на 7-мото издание на фестивала  е „Дестинация Балкани – Дестинация България“ и „Дестинация: Бъдеще“. 

Във фестивала участват творци от Балканите, САЩ, Аржентина и др.,  от над 100 държави.

Ще бъдат открити и три самостоятелни изложби в квартал Капан.  Румънският карикатурист Кристиан Топан – в галерия „PLOVEDIV”, Махмут Акгюн от Турция в галерия „Лаутлиев”, а българският „майстор на карикатурата” Анатолий Станкулов ще покаже в Point Blank Gallery изложба сатирична живопис със 17 еротични реплики на картини на Модилиани. 

Официалното откриване на феста е тази вечер от 18.30 ч. с Cartoon Smile Session с участието на членовете на журито на площада на ул. Христо Дюкмеджиев № 10 в Капана, където ще бъде експонирана и изложба на открито с творби от фестивала. Смайл хепънингът ще продължи на същото място и през следващия ден. Чрез иновативни устройства,  осигурени от Пощенска банка, нарисуваното от карикатуристите веднага ще може да бъде дигитализирано и запаметено като файл на телефон или компютър. 

Патрон на „усмихнатия“ фестивал е министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията г-н Ивайло Московски. Организатор на фестивала на усмивките е Фондация „Имеон-Балкани“ с портньорството на Съюза на българските художници, Съюза на българските филателисти и Българското дипломатическо дружество и домакинството на община Пловдив.

Интервюто с Юлиан Станкулов креатив директор на фондация „Имеон-Балкани“ организатор на феста, е тук. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Николай Гочев представя книгата си "Историософия"

Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“.   Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..

публикувано на 11.02.25 в 10:31

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков в Пловдив

Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“.  Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му.  Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..

публикувано на 11.02.25 в 07:03

С Влади Въргала- зад кулисите на театъра и киното

В Клуб "Неделя"  посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно  открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала  сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..

публикувано на 10.02.25 в 15:55

Карлово поиска композицията "Изповедта на Апостола"

Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..

публикувано на 10.02.25 в 15:04
Панайот Панайотов, в средата на снимката

Искам ДПХ да възвърне славата си на най-старото в България

Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..

публикувано на 10.02.25 в 10:29