Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е българският град, който отделя най-много средства за културните паметници

| обновено на 06.09.16 в 18:14

Много малко хора знаят, че след Санстефанския договор, за няколко месеца, управлението на Санстефанска България е от Пловдив. Тук започват да се формират първите структури до Берлинския конгрес. По обективни причини, чисто исторически, Пловдив е щял да бъде столица, ако е останал този първи акт. Това не се е случило. 

Пловдив след това изживява едни много богати 7  години – много интелектуалци мигрират към Пловдив, тъй като е доста по-свободно за инакомислещи. Това са били много богати и спокойни години. Но въпреки този комфорт, в който са живели тогава, се взема решение да се направи този акт, който е в разрез с тогавашната геополитика.

Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ и "Точно днес" по Радио Пловдив кметът на града Иван Тотев, който изтъкна, че е важно какъв е градът в очите на неговите жители.

 Много ми се иска да вярвам, че промяната, която виждаме в Пловдив в последните 5-6-7 години, ще бъде устойчива във времето. Естествено, аз, като кмет, имам различни гледни точки и искам да предвидя, да прогнозирам как ще се развива градът. Мисля, че вече е дошъл моментът в България малко да се промени законодателството от гледна точка на общините, тъй като ние развиваме нашите общини, но имаме една рамка, един таван, който няма да можем да надскочим в следващите години. Говоря и за паметниците на културата, и за самостоятелното артикулиране с бизнеса, с инвестициите. Доста централизирана ни е страната и тази централизация може да доведе до едно развитие на общините в следващите десет години, но след това ще трябва да се вземат решения. Преди малко тук говорихме за местното правителство на Брюксел, което си има права, задължения, отговорности. В случая не говорим точно за такива неща, но ние още работим по този модел - на  много централизирана държава във всяко едно отношение.

Кметът изрази надежда Тютюневите складове да бъдат възстановени в срок и изтъкна:

Неприятното в ситуацията е, че тези няколко случая хвърлиха едно петно на града, въпреки че няма град, който да отделя повече средства в България, включително София, от местния бюджет за културно-историческото наследство. Отделяме милиони левове на година. Втората неприятна теза беше, че това ще повлияе кардинално на Пловдив, на развитието на Пловдив, на културно-историческото наследство, което също не кореспондира с истината. Имаме два много ярки примера в Пловдив – изгаряне на кв. „Капана“ – в момента една прекрасна зона, имаме редица пожари в Стария град, имаме изцяло несъществуващ Стар град през 50-те и 60-те години, а в момента виждате, че той е едно прекрасно място. Така че тук, тази зона, със сигурност ще стане една прекрасна зона и тя неслучайно е фокус на платформата „Пловдив 2019“.

Складовете винаги са били държавна или частна собственост, никога общинска, подчерта кметът. Общината е давала много предписания заради падащите мазилки, но те са били изпълнявани.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54