Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Античният театър е най-голямата забележителност в Пловдив

| обновено на 07.09.16 в 08:18

Античният театър е най-голямата забележителност в Пловдив. Това мнение споделят повече от 50% от хората, участвали в специална анкета, организирана от сдружение „Пловдив-най-старият жив град в Европа”.

Тя се проведе в рамките на един месец и в допитването взеха участие 6327 души. Гласуването се осъществи чрез анкетьори-доброволци и чрез няколко електронни сайта, в това число и сайта на Сдружението.

Римският стадион и тепетата също попадат в топ три на забележителностите. Определените от пловдивчани исторически обекти ще бъдат отбелязани със „Знак за древността”. Така те ще се превърнат в атрактивни туристически точки, които гостите на Пловдив да посетят, запознавайки се с историята и културата на най-древния жив град в Европа. Гласове са събрали още Гребния канал, Цар Симеоновата градина, Хисар Капия, Одеон, Античният форум, Небет Тепе, Етнографският музей, Архитектурен комплекс „Капана”, Сахат тепе - Часовниковата кула, Пловдивски панаир, Паметникът Альоша и други.

Организаторите са си поставили за цел улесняване на множеството очаквани посетители в града на тепетата, след като втория по големина български град спечели титлата „Европейска столица на културата – 2019”.

„Бихме искали, като културна столица на Европа през 2019-та година, да подготвим града си за огромния международен интерес, който очакваме. Отбелязвайки най-атрактивните исторически обекти със „Знак за древността”, ние ще акцентираме върху важното значение на Пловдив за историческото развитие на континента. Заедно с това ще работим за развитието на духовните ценности, културата и изкуството, науката и спомагането за утвърждаването на града ни, като културна столица на Европа. Предвиждаме поредица от събития, които да разкрият красивата история на Пловдив, като едновременно с това очакваме подкрепата на сдружения, развиващи сродна дейност, както и от страна на Общинска администрация, Пловдив.” – заяви председателят на Управителния съвет на СНЦДОП „Пловдив-най-старият жив град в Европа” Любомир Костов. Предстоят разговори с Община Пловдив за съвместна дейност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

6-годишният Ангел е починал 50 минути след излизане от упойка

От частната клиника „Медикус Алфа“ излязоха с позиция за починалото при дентално лечение 6- годишен Ангел. В нея се казва, че на детето е извършено лечение с назотрахеална анестезия, преминала без усложнения операционна зала.  40-50 минути след като детето е изведено от упойката и вече е в болничната стая, са се появили усложнения. Момченцето е било..

публикувано на 07.04.25 в 17:25

Двоен ръст на случаите на домашно насилие отчете АП

6700 прокурорски акта са внесени през миналата година в съда от  прокурорите от Апелативен район Пловдив, а осъдените и санкционирани лица са над 6900. Това стана ясно по време на годишното отчетно събрание на Апелативната прокуратура, на което присъства и изпълняващият функцията главен прокурор Борислав Сарафов.  Апелативният прокурор Тодор..

публикувано на 07.04.25 в 16:35

ПИМК и Нивел строй ще изградят сградата на ОУ "Княз Александър I"

Консорциумът межди фирмите „ПИМК“ и „Нивел строй“ ще построи сградата на ОУ „Княз Александър Първи“ в Пловдив. Офертата на дружеството е класирана на първо място със 100 точки, като предложената  цена е 24 042 500 лева без ДДС. На второ място – с 1,2 точки по- малко е фирмата Запрянови-03, които са предложили с 90 хиляди лева по- висока цена. В..

публикувано на 07.04.25 в 13:58

Прокуратурата разследва лекарска грешка за починалото при стоматолог дете

Пловдивската окръжна прокуратура наблюдава досъдебното производство за смъртта на 6-годишното момче, починало, след като му е била направена стоматологична манипулация.  Досъдебното производство е образувано за причинена смърт на детето заради лекарска грешка. То е от село Белащица.  До момента е установено, че Ангел е починал миналия петък,..

публикувано на 07.04.25 в 13:26

Строг режим за достъп на колите в Стария град подготвя общината

Община Пловдив подготвя промени в Наредбата за организацията на движението и паркирането, насочени към ограничаване на достъпа на коли в Стария град. Първата стпъка е ограничаването на паркирането по улица “Съборна“.  Промените ще засегнат както живеещите, така и гостите и работещи в Стария Пловдив. Досегашната практика на издаване..

публикувано на 07.04.25 в 13:26