Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регионът ни е кръстопът на конфликти

Пловдив  живее интензивно.  Ден след  празника на  националното единение и духовния подем на страната, осъзнала себе си като единна цялост,  днес Пловдив  е със самочувствие на  град на кръстопът, белязан с мисията да обединява култури, история и  бъдеще с  градивните усилия на миротворец. За съвременните измерения на европоцентризма и избора на града за домакин на 42-я Световен конгрес по военна история, посветен на локалните войни и глобалния им отзвук с участието на  представители на 75 държави, събеседник – проф. д-р Йордан Баев, преподавател във Военна академия „Георги Раковски“. 

Международна комисия по военна история, която е създадена още през 1937 г. и по-късно става част от ЮНЕСКО, обединява над 40 национални комисии. В рамките на 75-годишното  й съществуване България стана домакин едва през 2012 г. и конгресът тогава се състоя в София. Тогава получихме много висока оценка за организацията. През септември т.г. трябваше да се състои  конгрес в Истанбул. Знаете обаче каква е в момента ситуацията в Турция, затова спешно трябваше да се вземе решение къде е най-доброто място за се проведе  подобен световен форум. Международната комисия предложи това да бъде Пловдив,  защото тя повярва в нашите възможности за организация, подчерта проф. Баев. 

Пловдив е изключително примамливо място за хората, които се занимават с история. Освен, че е хилядолетен град, ние подсказахме, че в момента градът се превръща в културно средище на Европа, тъй като ще бъде  столица на културата през 2019 г, подчерта проф. Баев.

Проф. Баев подчерта, че представители на всички континенти, включително и от Австралия и Сенегал, ще вземат участи във форума.  Военната история е гранична област между няколко науки и дисциплини и затова обект на обсъжданията по време на  конгреса ще бъдат  различните инструменти на тези науки – геополитика,  стратегически изследвания, дипломация, включително и културология. По думите му, военните конфликти са едно от най-сложните явления в човешката история и обикновено историците се опитват да покажат битките, но не и народите в тези битки. Това е едно от посланията на конгреса. Главният проблем обаче, който ще бъде разискван, е как регионалните конфликти имат своето глобално влияние. Това още повече важи за съвременния свят, тъй като ние живеем в глобален, обвързан свят. Ето защо и най-малкият финансов конфликт може да предизвика буря в целия свят. За съжаление обаче нашият регион е  един кръстопът на продължителни, и вероятно и за бъдеще, регионални конфликти и поуките от разрешаването на тези конфликти в един по-продължителен период от време 19-21 в. би ни дало и на нас много като ново знание за това, как да преодолеем подобни предизвикателства, подчерта проф. Баев.

Пропагандните аспекти на войната също ще бъдат засегнати в дискусиите. Информационно-пропагандната война е едно от основните оръжия за водене на битки във време, което не е нито мир, нито война, подчерта още проф. д-р Йордан Баев.

Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08
Светослав Малинов

Интересно е как ще се взимат решенията за назначенията

„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..

публикувано на 21.01.25 в 10:00
Петър Ганев

Приемането на еврото от 1 януари 2026 г. е съвсем реалистично

Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев .  Той посочи, че голямото..

обновено на 21.01.25 в 09:30

Да си акушерка е трудна, но много емоционална професия

На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..

публикувано на 21.01.25 в 07:48