Проблемите и перспективите при използването на минералните води, ангажиментите на областните и общинските управи и взаимодействието им с институциите в системата на училищното образование, състоянието и тенденциите в демографското развитие на общините са сред темите, които ще дискутира на двудневен форум в Хисаря Регионалният съвет на Южен Централен регион.
От двудневния Регионален съвет на Южен Централен регион в Хисаря, включване на д-р Татяна Ангелова експерт на Българския съюз по балнеология и Спа туризъм и председател на Асоциацията на лекарите по физикална медицина и рехабилитация. Разговор за използването на минералните води в района. Инвестиционно, достъпно и здравословно.
Нашият район е вторият в страната, който има най-много минерални източни в режим на експлоатация. 25 % от находищата на минерална вода са тук и има няколко града, които са известни - Хисаря, Велинград, Девин, донякъде Стрелча, каза в интервю за програма "Точно днес" д-р Татяна Ангелова. Но останалите, които не са чалко, не са разработени.
Тя подчерта, че ние сме единствената страна в света, където предлагаме от 7 до 10 дни лечение, но трябват две или три седмици рехабилитация и лечение. Това е голям проблем в здравеопазването, смята още д-р Ангелова. И подчерта важността на балнеолечението при много заболявания, между които инсулт и инфаркт.
Само 7 години след Освобождението, у нас се изцдава първия каталог на минералните води. Те са използвани освен от римляните, и от древните траки.
Днес нивото на българската балнеология и спа туризъм, според д-р Ангелова са в унисон със световните тенденции.
На форума ще се коментират възможностите за прилагането на подхода "Водено от общността местно развитие", като на този етап частният сектор е водещ, а държавата трябва да догонва. Нещо, което трябва да е в обратна пропорция.
Минераланите води като природна даденост, заедно с климата и билките, са възможност за основата на голяма индустрия, от която държавата да печели.
Интервюто с д-р Татяна Ангелова е в звуковия файл.
Ученици от 11 училища, които са част от Пловдивския ученически парламент, се включиха в набиране на трайни хранителни продукти в подкрепа на хора, които подпомага благотворителната организация „Каритас“. Учениците от СУ „Св. Климент Охридски“, СУ „Цар Симеон Велики“, ПГ по Битова техника, ХГ „Св.Св. Кирил и Методий“, ЕГ „Пловдив“, ЕГ „Иван..
Три от общо четири останаха фирмите, които участват в обществената поръчка за саниране на инженеринг на НБ „Иван Вазов“ Пловдив – това стана ясно, след като днес бяха отворени ценовите оферти на кандидатите. Най- ниската предложена цена е 2 457 000 лева без ДДС при лимитна цена на община Пловдив от 2 725 400 без ДДС. Другите две оферти са 2 712..
За повишаване безопасността на движение при кръговото кръстовище при 14-и км на второкласния път Пловдив – Асеновград се монтират нови пътни знаци. Предприетите дейности при кръстовището при град Пловдив са в изпълнение на мерките в Плана за действие за обезопасяване на участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия. В момента се..
Със 112 298 975 лева ще разполага тази година община Карлово, сочи проектът за бюджет, който бе представен снощи. През 2024 г. финансовата рамка на общината бе близо 92 млн. лв. От тазгодишния бюджет едва 29 % или 32,4 млн. лв. са планираните местни дейности, каза при представянето заместник-кметът Антон Минев. В тях влизат близо 3 млн. лв. за..
Млад шофьор е глобен за това, че се изкачил с автомобила си на едно от тепетата в Пловдив. Случаят е от неделя вечерта на Бунарджика, а там достъпът на автомобили е забранен. До намесата на полицията се е стигнало след подаден сигнал от очевидец. Заснет е и дрифт по паважния път. От колата звучала силна музика. На място униформените са..