Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарители възстановиха Чалъковата къща

| обновено на 13.09.16 в 17:11

Чалъковата къща в Стария град е отворена за посетители, след като сдружението с нестопанска цел “Тракия” я възстанови безвъзмездно, включително и стенописите, със собствени средства и с труда на членове на сдружението. Възстановеният дом на Чалъковия род е принос  към Пловдив - европейска столица на културата 2019 година.

Къщата днес е собственост на община Пловдив, но по време на Възраждането е била притежавана от известния род на Вълко и Стоян Чалъкови. 

Родът Чалъковци е най – значимият български род по време на Възраждането в Пловдив. Историците дори смятат, че ако не е било делото на Чалъковци, българското Възраждане и Освобождението на България са щели да закъснеят с поне 50 години.

Директорът на Регионалния исторически музей в Пловдив Стефан Шивачев отбеляза, че това са хората, които възраждат българщината в Пловдив, те финансират изграждането на новите християнски храмове през първата половина и средата на XIX-те век, те финансират изграждането на първото българско епархийско училище в Пловдив, което прераства в първата гимназия, тези хора отделят цялото си богатство като дарители, като ктитори на Рилския манастир, на Бачковския манастир, на редица пловдивски къщи. 

Родът Чалъкови успяват да станат толкова финансово могъщи и независими, че единствено те са удостоявани с признанието "Лични приятели на султана" и той ги е приемал винаги, когато те са гостували в Цариград, посочи пловдивският историк. 

Кметът Иван Тотев пожела на дарителите да поддържат дома така, както изглежда днес и веднъж в годината да припомнят на пловдивчани за Чалъковци, без които освобождението ни щеше да закъснее поне с 50 години. В Пловдив няма улица на името на Вълко Чалъков, а той заслужава да го почетем по този начин, заключи кметът.

За съжаление в продължение на повече от десетилетие историческият дом не е бил стопанисван добре от предишните наематели. При ремонта на Чалъковата къща изхвърлихме  камиони с отпадъци, а възстановителните работи ни отнеха почти една година, каза Иван Попов - председател на сдружение “Тракия"

Общата стойност на ремонта е над 250 000 лева. С тези средства са ремонтирани всички помещения, покрива на къщата, както и градината, която придава на дома завършен и уютен вид.

Най-деликатната част от възстановяването на дома са полуизличените от времето и от небрежността човешка стенописи в Чалъковата къща. В продължение на 4 месеца трима художници-стенописци, преподаватели от Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” работят всекидневно, за да поправят красивите рисунки по стените в дома. Това са Атанас Камешев, Ангел Китипов и Кристина Кутлова. “Заварихме стенописите в окаяно състояние, затова фотографирахме всеки запазен по стените щрих, така че да го възстановим като оригинала. 

Това, което липсваше сме зографисвали съгласно българските традиции и в духа на времето на Възраждането. За нас беше чест да поправим най-красивата част в Чалъковата къща и смятам, че ако чорбаджи Вълко можеше днес да я види, би останал доволен от направеното” - каза художничката Кристина Кутлова. Възстановена в този вид къщата на Чалъковци е отворена за пловдивчани и туристи. За историята й разказват пана и снимки, изготвени от Стефан Шивачев - директор на Пловдивския исторически музей. “В Стария Пловдив - на Таксим и на Джамбаз тепе - Чалъковият род е имал доста имоти, някои от които са по-големи от този дом. Но всички те са изгорели при пожари през вековете. Останала е тази и в нея е живял внукът на Големи Вълко - родоначалник на Чалъковия род. 

Много хубава е идеята в музейната експозиция да бъде поставена и златната реплика на родовия пръстен на Чалъкови, направена от пловдивски златар. Този пръстен е служел за печат и се е предавал от баща на най-голям син” - каза Стефан Шивачев. 

Мебелите в Чалъковата къща са изцяло от времето на Възраждането и са закупени от антикварни магазини. За гостите е подготвена и кратка писмена история на къщата и на рода, както и книгата на Христо Кесяков “Вълко и Стоян Тодорови Чалъкови - потекло, живот и дейност”, издадена през 1935 година. В продължение на 5 години сдружението наема и ще поддържа къщата, двора и възрожденския интериор в сегашния им вид и ще плаща наем на община Пловдив. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17