Чалъковата къща в Стария град е отворена за посетители, след като сдружението с нестопанска цел “Тракия” я възстанови безвъзмездно, включително и стенописите, със собствени средства и с труда на членове на сдружението. Възстановеният дом на Чалъковия род е принос към Пловдив - европейска столица на културата 2019 година.
Къщата днес е собственост на община Пловдив, но по време на Възраждането е била притежавана от известния род на Вълко и Стоян Чалъкови.
Родът Чалъковци е най – значимият български род по време на Възраждането в Пловдив. Историците дори смятат, че ако не е било делото на Чалъковци, българското Възраждане и Освобождението на България са щели да закъснеят с поне 50 години.
Директорът на Регионалния исторически музей в Пловдив Стефан Шивачев отбеляза, че това са хората, които възраждат българщината в Пловдив, те финансират изграждането на новите християнски храмове през първата половина и средата на XIX-те век, те финансират изграждането на първото българско епархийско училище в Пловдив, което прераства в първата гимназия, тези хора отделят цялото си богатство като дарители, като ктитори на Рилския манастир, на Бачковския манастир, на редица пловдивски къщи.
Родът Чалъкови успяват да станат толкова финансово могъщи и независими, че единствено те са удостоявани с признанието "Лични приятели на султана" и той ги е приемал винаги, когато те са гостували в Цариград, посочи пловдивският историк.
Кметът Иван Тотев пожела на дарителите да поддържат дома така, както изглежда днес и веднъж в годината да припомнят на пловдивчани за Чалъковци, без които освобождението ни щеше да закъснее поне с 50 години. В Пловдив няма улица на името на Вълко Чалъков, а той заслужава да го почетем по този начин, заключи кметът.
За съжаление в продължение на повече от десетилетие историческият дом не е бил стопанисван добре от предишните наематели. При ремонта на Чалъковата къща изхвърлихме камиони с отпадъци, а възстановителните работи ни отнеха почти една година, каза Иван Попов - председател на сдружение “Тракия"
Общата стойност на ремонта е над 250 000 лева. С тези средства са ремонтирани всички помещения, покрива на къщата, както и градината, която придава на дома завършен и уютен вид.
Най-деликатната част от възстановяването на дома са полуизличените от времето и от небрежността човешка стенописи в Чалъковата къща. В продължение на 4 месеца трима художници-стенописци, преподаватели от Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” работят всекидневно, за да поправят красивите рисунки по стените в дома. Това са Атанас Камешев, Ангел Китипов и Кристина Кутлова. “Заварихме стенописите в окаяно състояние, затова фотографирахме всеки запазен по стените щрих, така че да го възстановим като оригинала.
Това, което липсваше сме зографисвали съгласно българските традиции и в духа на времето на Възраждането. За нас беше чест да поправим най-красивата част в Чалъковата къща и смятам, че ако чорбаджи Вълко можеше днес да я види, би останал доволен от направеното” - каза художничката Кристина Кутлова. Възстановена в този вид къщата на Чалъковци е отворена за пловдивчани и туристи. За историята й разказват пана и снимки, изготвени от Стефан Шивачев - директор на Пловдивския исторически музей. “В Стария Пловдив - на Таксим и на Джамбаз тепе - Чалъковият род е имал доста имоти, някои от които са по-големи от този дом. Но всички те са изгорели при пожари през вековете. Останала е тази и в нея е живял внукът на Големи Вълко - родоначалник на Чалъковия род.
Много хубава е идеята в музейната експозиция да бъде поставена и златната реплика на родовия пръстен на Чалъкови, направена от пловдивски златар. Този пръстен е служел за печат и се е предавал от баща на най-голям син” - каза Стефан Шивачев.
Мебелите в Чалъковата къща са изцяло от времето на Възраждането и са закупени от антикварни магазини. За гостите е подготвена и кратка писмена история на къщата и на рода, както и книгата на Христо Кесяков “Вълко и Стоян Тодорови Чалъкови - потекло, живот и дейност”, издадена през 1935 година. В продължение на 5 години сдружението наема и ще поддържа къщата, двора и възрожденския интериор в сегашния им вид и ще плаща наем на община Пловдив.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..