Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

13 септември в "Ден след ден"

Паметта за историята и знаците на българщината днес. Темата ще коментираме с конкретен пример от Пловдив - възстановяването на една реликва - Чалъковата къща в Стария град, притежавана от известния род на Вълко и Стоян Чалъкови.

За идеята, даренията на пловдивчани и възстановителните работи по възрожденската сграда ще говорим с Иван Попов, председател на сдружение „Тракия“. Историческата перспектива ще допълним с директора на Историческия музей в Пловдив Стефан Шивачев, който подчертава значимостта на рода Чалъковци за Възраждането и Освобождението на България.

Преходът към днешния ден ще направим в разговор с политическия психолог Антоанета Христова. Тя ще коментира поредното обещание от Брюксел за допълнителна помощ от Европа за охрана на българските граници, както и очакванията от срещата довечера в Бургас на министър-председателите на България, Унгария и Сърбия.

Защо кметът на Перущица Ради Минчев и още петима души се озоваха тази сутрин в ареста? По сигнала на прокуратурата за разследване за корупционно престъпление в общината работи Стоян Терзиев.

Антония Попова обобщава в репортаж днешната първа за сезона сесия на Общинския съвет в Пловдив. Един от фокусите на вниманието на съветниците бе финансовата рамка на Пловдив до 2019 година.

Галя Митева ни среща с френския писател Давид Фоенкинос, който е в града ни в рамките на “Европейските писателски срещи – Пловдив“.

Срещата ни е от 15 до 17 часа по Радио Пловдив този следобед.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Три поредни години..

обновено на 20.02.25 в 11:10

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 20.02.25 в 11:10

Отец Димитър Димитров в "Добро утро, ден!"

Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания.  Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня.  От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..

обновено на 20.02.25 в 11:09

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 19.02.25 в 10:24

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

обновено на 23.11.24 в 09:00