Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Точно днес" на 15 септември - отново на училище!!!

66 611 деца за първи път ще чуят звънеца на българското училище и днес ще прекрачат прага му.  Сред тях първокласниците в Пловдив са 3646. Новата учебна година стартира с 27 закрити училища в страната, около 1000 първолаци по-малко в сравнение с миналата година  и  с предизвикателствата на  образователната реформа в съответствие с влезлия в сила  нов Закон за предучилищното и училищното образование. Новините от Пловдив са добри, учебната година започва без закрито училище  и с 200 първокласници повече. С повече надежди и очаквания и с повече въпроси.  За вълнението и радостта на първия учебен ден, след който следва дългия път на познанието ще говорят най-малките – първокласниците Белослава Петкова и Николена Димитрова.

Сред темите  на деня е категоричната стъпка, която  направиха 14 училища в 10 града в страната, въвели от настоящата 2016-2017 учебна година дуалното обучение.  Първата паралелка деветокласници в цялата страна, която ще се обучава по дуалната система по новия закон, тръгва в Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване  със 108 годишна история „Христо Ботев“ . За амбициите на  реформата, очакванията и предизвикателствата – чуйте директора  Костадин Костадинов. Ще чуем  и младата учителка по български език и литература в СУ „Хр. Г. Данов“ Христина Маринова, както  и директорката на детска градина „Велимира“ Марина Ангелова.

Ще намери ли Европа обща формула за бежанците и какъв е пътят на България в усилията за решение на казуса – оцеляване или съживяване на европейския ни дом с общите усилия на държавите –членки. По темата – събеседник от Брюксел  политическият анализатор Петко Георгиев.

В минутите за култура след  9 ч.  за спектакъла „Синята птица“  на  Народния театър „Иван Вазов“  с режисьор мариус Куркински, включен в афиша на  театралния фестивал „Сцена на кръстопът“  преди спектакъла тази вечер - чуйте актьора Валентин Ганев за приказната феерия на нобеловия лауреат Морис Метерлинк, посветена „на човека, който помни своя детски сън, накарал го да обикне светлината“...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Елена Кристиано

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува Елена Кристиано, собственик на една от най-успешните компании в сферата на красотата. За себе си казва, че е успяла да намери баланса между кариерата и личния живот. А за нея те вървят ръка за ръка вече 30 години. Съдбата и е преплетена с Италия, модата и индустрията за красота. Нейната любов към Италия..

обновено на 04.04.25 в 17:08

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Борис Стоилов в „Добро утро, ден“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..

обновено на 22.03.25 в 09:30

В "Срещите" спомен за писателя Рашко Сугарев

Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и  малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева. 

обновено на 22.03.25 в 09:28

Проф. Милен Георгиев в "Добро утро, ден!"

Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е  Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...

обновено на 14.03.25 в 16:51