Сред темите на деня е категоричната стъпка, която направиха 14 училища в 10 града в страната, въвели от настоящата 2016-2017 учебна година дуалното обучение. Първата паралелка деветокласници в цялата страна, която ще се обучава по дуалната система по новия закон и без да разчита на проекти, тръгва в Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ . За амбициите на реформата, очакванията и предизвикателствата –директорът Костадин Костадинов.
Дуалното обучение е предизвикателство за нашето училище с почти 110 – годишна история и едно от най-старите занаятчийски училища в България, заяви Костадинов Той подчерта, че със специалността „производство на тапицирани изделия“ в професията „технолог в мебелното производство“ училището дава изпреварващо знание на учениците, тъй като не чака проекти, а „се хвърля в дълбокото“ на база на новия Закон за професионалното образование. Учениците от 9 и 10 клас в тази специалност ще останат в класните стаи на професионалната гимназия, а в 11 и 12 клас – три дни в училище и два дни - в реална работна среда. Това ще се заплаща, учениците ще имат трудови договори и осигуровки. Срещата в реална работна среда ще им даде възможност да се развиват по-добре професионално в бъдеще, подчерта Костадинов.
По думите му обществото е започнало вече да се ориентира към професиите и към професионалното знание, на което принадлежи й бъдещето. Заедно с това трябва да се изучават и различни езици, и новите технологии, защото в мебелната индустрия навлязоха нови машини и представата за „дърводелец“ вече не е актуална. Имаме компютри, лазер за рязане и кроене на дървесина, всичко се обработва в електронен вариант и след това се подава намашината, подчерта още директорът на Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ Костадин Костадинов.
Повече чуйте от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..