Текстът е написан от самите актьори, заедно с мен. Отдалечихме се на едно място „извън света“ за три-четири дни и сложихме началото на този текст. Идеята бе всеки от тях да разкаже малко за себе си и да се получат няколко малки „резани“ съдби от себе си. Получи тази пиеса, която се играе доста успешно навсякъде Това каза писателят Елин Рахнев, режисьор на спектакъла "Дубльори", който ще се играе в неделя в "Сцена на кръстопът" - Камерна зала на пловдивския театър.
Елин Рахнев уточни, че авторът Кенан Тополян е събирателно име и псевдоним на град Хасково, където се намира паркът Кенана и в който тополите са навсякъде. Никога не бях работил така, но след този процес не се сещам за друга по-истинска дума, която мога да кажа, защото това е едно от нещата, които тепърва бих правил. А това е много важно, подчерта Рахнев.
Идеята на „Дубльори“ е както в други мои пиеси за аутсайдерите, за техните идеи, за техните мечти. Тои свят е изграден от аутсайдери – 99% са аутсайдерите в живота. Аутсайдерите винаги са по-интересни и по-любопитни и когато човек влезе в техните вселени, вижда, че те са едни големи аристократи. Трябва да влезеш просто малко по-навътре в живота им. Малко по-навътре в стенанията им, в сълзите им и тогава виждаш аристократа там. Аристократизмът не е само пари. Той е в душата, аристократизмът е духовно занимание. А иначе това са едни хора, които чакат да излязат на сцената и никога не успяват. Стоят в една гримьорна и чакат да излязат на сцената, но тъй като има водещи актьори и титуляри, те стоят там и си разказват живота. Толкова просто всъщност....
По думите на Емин Рахнев има съдби, в които целият живот преминава така. И когато мечтите са ти разбити, влизат в едно битово занимание като нова кухня, почивка в Гърция . Мисля, че и самите актьоир бяха щастливи в това, което правехме и на тях им се случи за първи път. Въобще това беше един голям дебют, едно голямо начало, имаше голямо щастие. Аз така никога не съм репетирал по този начин, това ми е третият режисьорски опит и разбрах, че театър може да се прави и по този начин. Това за мене специално е по-истинският театър и ще продължа да работя по този начин, подчерта още режисьорът на „Дубльори“ Елин Рахнев.
Чуйте повече от звуковия файл.
"Човекът е цял, когато се посвети на нещо надмогващо го и го усеща по-голямо от себе си"- думите са на режисьора проф. Маргарита Младенова, която е гост на "Срещите" тази събота. На преизвестната у нас и на високите световни театрални сцени режисьорка е и мисълта: "Изкуството трябва да премести акцента от "да имаш" към "да бъдеш". Слушайте...
„ Завръщане към корените“ е темата на кръглата маса , която ще се състои от 18:00 ч. в Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий“ - Раковски. Тя се организира по повод навършване на 350 години от кончината на българските католически архиепископи Петър Богдан и Петър Парчевич, и епископ Филип Станиславов , както и 400 години от основаването..
Мащабна изложба на един от най-големите български живописци – Калина Тасева представя Градска художествена галерия –Пловдив в Зала „2019“. Инициативата се осъществява със съдействието на Васил Илиев от Варна, който е ревностен колекционер на именитата авторка и от 20 години събира нейни кавалетни творби. Колекционерът притежава най-голямата..
Премиера на пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения между трима приятели, чиято..
Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив. Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..