Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдбата на Мустафа е изпитание за хуманността и адекватността на институциите

Десетки граждани се отзоваха на призива и донесоха дрехи, играчки и лакомства на 9-годишния Мустафа, който страда от остра лимфобластна левкемия и лежи сам в Детското отделение на Университетската болница "Св. Георги" в Пловдив.  

Вчера от болницата се обърнаха с призив към хората да помогнат предимно с дрешки, защото момченцето лежи в детската онкохематология от началото на лятото, обясни лекуващият го лекар д-р Ангелина Стоянова. 

Тя обясни, че Мустафа е за втори път при тях, след като през юли 2015 година е диагностициран и е минал  лечение с химиотерапия. Тогава е изписан, но близо година не идва на прегледи и консултации. Доведен е повторно през юни тази година, след рецидив и влошаване на състоянието. 

В момента Мустафа е стабилизиран, лечението с химиотерапия продължава, но е тъжен и самотен, каза д-р Стоянова. Първоначално детото е било придружавано от майката и бабата, но в момента е  само и повече от два месеца от болницата не могат да открият родителите. 

В болничната документация са записани два адреса  - на села в община Кърджали и  община Крумовград, но няма точен адрес, а на  оставения телефон  никой не отговоря, допълни д-р Стоянова. От болницата нямат информация дали детето има баща,майката има още 4 деца и живее в крайна бедност. 

Според лекарите не може да се твърди, че момченцето е изоставено „По-скоро майката е затрудена и явно не може да дойде“, коментира онкоспециалистът. Тя увери, че болничният персонал полага всички необходими грижи за детето, макар комуникацията да се осъществява трудно, защото момченцето говори и разбира трудно български език. 

На малкия пациент е осигурен и психолог. Днес студентите по медицина са събрали пари за Мустафа, а осигурените дрешки от гражданите са много и вече няма къде да се прибират, допълни д-р Стоянова. 

За Радио Пловдив кметът на село Бряговец, община Крумовград, потвърди, че Мустафа е живял с баба си в крайна бедност. Бабата се е грижила за  момчето, но самата тя също има малки деца, освен внуци и е затруднена в отглеждането, обясни кметът. Според него майката на болното дете  в момента живее в друго село и има друго семейство. Освен Мустафа, тя има още четири деца. По думите на кмета семейството е от ромски произход.

Със случая са ангажирани социални грижи и отделът за закрила на детето.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Четирима нападнаха и убиха мъж с патерици в Карлово

43-годишен мъж от Карлово е задържан за 72 часа за убийство на 50-годишен трудноподвижен карловец. Тежкото престъпление е станало в петък след побой в подбалканския град. Участвали са и още трима мъже – на 36, 49 и 38 години. Групата била в района на жп гарата в Карлово. В същото време трудноподвижният мъж бил в сградата на гарата и се..

публикувано на 10.11.25 в 11:33

Голяма ВиК авария наводни улици в "Тракия"

Голяма ВиК авария наводни сутринта улици в район „Тракия“ и остави няколко блока без вода. Аварията е на магистрален водопровод в района на бл. 94 и е възникнала в 3 вечерта. Живеещите там са без вода. Според жители на района тя е спяла още в 5 сутринта. Възможни са прекъсвания на водоподаването и на високите етажи в града.  Заради аварията..

обновено на 10.11.25 в 10:39

Консултират безплатно пациенти с диабет в болница "Пловдив"

Безплатно консултиране и обучение на пациенти сдиабет по проблемите на заболяването ще се проведат тази седмица в Университетска болница за активно лечение "Пловдив", от 10 до 14 ноември. Поводът е Световният ден за борба с диабета - 14 ноември.  Организатор на консултациите е Отделението по ендокринология, съобщават от лечебното заведение и..

публикувано на 10.11.25 в 07:24

Отварят за автомобили и бусове пътя Девин-Кричим

От днес отварят частично за движение пътя Девин-Кричим , съобщи зам.-областният управител на Смолян Красимир Даскалов след инспекция на ремонтните дейности.  На 10 ноември отварят частично пътя Девин - Кричим Припомням, че движението беше напълно спряно заради пропаднала каменна плоча. Това се случи след като проливните дъждове през май..

публикувано на 10.11.25 в 07:11

Нов асфалт променя трафика по магистралата край Пловдив

Между 8  и 18 часа за полагане на асфалт временно ще се променя организацията на движение по автомагистрала "Тракия" в област Пловдив.  Ограниченията са в платното за Бургас между 135-и и 137-и км на автомагистралата, като трафикът ще преминава в изпреварващата лента. Ограничено ще е движението в активната и аварийната лента. Агенция "Пътна..

публикувано на 10.11.25 в 06:58