Заместник – министърът на труда и социалната политика Деница Сачева заяви, че случаят „Мустафа“ е един от многото, по които социалната ни система работи ежедневно, но те остават невидими за обществото.
После се мести в няколко други градове като последното й пето поред дете е родено в Кърджали и дадено за осиновяване. Майката за първи път получава лична карта през 2015, а биологичният баща на децата все още няма лични документи. Все още има много хора от маргинализираните общности, които нямат лични документи и така те трудно могат да бъдат открити и обхванати в социални и здравни проекти.
Майката на Мустафа - Джейлан го ражда, кагато е била на 12, но тогава никой не е уведомил социалните служби. Това става от здравните власти по принцип, каза Сачева като добави, че липсващата информация по случая все още се търси от социалните служби. Индивидуално ще се решава каква ще се прави с братята на Мустафа, сестричката му е дадена за осиновяване.
Социалните работници и днес продължават разговорите с майката, с бабата, сестрата на бабата. Дори не е е ясно и колко деца има бабата, която е на 37 години, говори се за между 9 и 13, съобщи още Сачева.
Мустафа в момента е обект на голямо медийно внимание, обект на грижи от доброволци, социални работници и ще се прецени дали е най- подходящо да се види с майката. Историята ще продължи да се развива, защото има и други деца в това семейство. Трябва да се проследи и здравословното състояние на Мустафа. Има проявен интерес към него и за приемна грижа, обясни тя.
Когато говорим за такъв тип проблеми трябва да разберем, че става дума за образование и за не малък брой представители на маргинализирани групи, за които е необходим комплекс от мерки. Вече има законодателни решения за лишаване от детски на родилки, които не са навършили възраст, информационни кампании, образователни дейности, с които се опитваме да въздействаме.
Истинската промяна,обаче, ще настъпи, когато тези хора станат видими за обществото. И към днешна дата хората смятат, че някой друг трябва да свърши работата, ние трябва да работим с тези хора, а не само да ги отричаме и да ги съдим и съчувстваме, когато напълнят новините, коментира заместник – министър Сачева.
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години. Вулджев..
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..