Като авантюристично поведение на българското правителство определи смяната на българската кандидатура за поста генерален секретар на ООН Димитър Гердев експерт по национална сигурност и бивш дипломат.
След Ирина Бокова, с издигането на втората кандидатура на Кристалина Георгиева, България прави прецедент. За първи път в историята на ООН се прави такова гласуване, казва Гърдев. Няма да мине, не, няма да се получи, да не става прецедент. Г-жа Бокова има шанс. Изключително се надяваме, че нашата външна политика, нашия министър-председател наистина играе рисково, но не авантюристично, защото това е изключително рискова игра. Тя ще повлияе на вътрешната борба за президент, защото изборите са ноември, дотогава ще имаме вече и гласуването с цветните бюлетини на Съвета за сигурност, на държавите, които са постоянни членки и това неминуемо ще повлияе върху вътрешната политика.
Нямат никакъв шанс нито Ирина Бокова, нито Кристалина Георгиева. Само в България го чуваме това, че Кристалина Георгиева е ценен кадър, наложете го това върху поста генерален секретар на ООН. Там Европейската народна партия е локална партия в Европа, там няма партиен кандидат. Вие трябва да отговаряте за целия свят.
Всичко зависи от Русия, от Лавров и Путин, каза Гърдев.
Той припомни, че този пост и ортанизация диктуват нормите и правилата в международната политика в света. Искам да ви припомня, че това е организацията, която създава нормите и правилата в международната политика. Като говорим за международна политика, когато говорим за дипломация и двустранна политика, това е външно министерство. Това е стандартът, рамката, в която се извършват абсолютно всички норми, абсолютно всички правила, които задават политиката на света. Тук не говорим за Европейски съюз, а говорим за двустранни отношения, говорим за света.
Всичко зависи от Русия, от Лавров и Путин, според Гърдев. Вие ме попитахте дали ще наложи вето Русия. Всичко зависи от решението на Лавров и на Путин. Защо? Защото предварително беше заявено, че кандидат, който налага санкции на Русия, е неприемлив. Вижте какви са нюансите и в края на краищата тук трябва да има някакъв професионализъм. Европейската комисия не е налагала санкции на Русия, санкциите на Русия са наложени от Европейския съвет, обаче то е по предложение на ЕК и тук зависи изцяло от тълкуването на Лавров и естествено на Владимир Путин, защото те могат да кажат „да”, защото Кристалина Георгиева не ни е налагала санкции, защото ЕС ги наложи, но в края на краищата могат да кажат „ама, тя ги предложи”. Затова всичко, което се случваше като зависимост от решението на България приключи вчера. От тук нататък се надявам наистина България да е направила достатъчно сондажи, да е имала предвидима позиция и да не е играла авантюристично.
Държанието на българското правителство по този въпрос си е негова работа, резултатът ще го покаже. Това, което казах преди малко, ако наистина сте играли хазартно държанието е абсурдно. Ако сте си направили добре сметката, споменах за Русия, имате възможност да преодолеете тяхното вето, ако наистина това е дългосрочна политика, дълбока игра – чудесно.
За шанса като цяло един кандидат от Източна Европа да заеме ключов пост като генерален секретар на ООН, той предложи два аспекта: Първо, държавите, които са постоянно членки на Съвета за сигурност – САЩ, Русия, Франция, Великобритания, Китай, те по принцип не издигат свои кандидатури. В Съвета за сигурност има ротационен принцип, има още 10 държави, но тези държави, постоянните членки, това са държавите, които имат правото на вето и тъй като по принцип имат право на вето, те не изкарват кандидатура за генерален секретар от своите страни. Имаше една такава идея, че в края на краищата, идея на Източна Европа, и би било добре да бъде жена. Така че тези шансове, първо, като жена имаше няколко кандидатури, едната беше от Нова Зенландия, но се стигна до такъв негласен консенсус, че ще бъде от Европа, и то от Източна. Много хора между другото очакват Антонио Гутиереш да си подаде оставката. Това дали води в момента нищо не означава, защото при последното гласуване той води, но на второ място това е сърбинът Вукилич, който беше външен министър на Сърбия, един човек, който доста остро се изказва срещу Съединените щати, не може да се очаква, че ще бъде допуснат като генерален секретар на тази организация. Така че всичките наши сметки тя на кое място е нашата кандидатка, пък на второ място е Вук, те са несериозни.
Аз не съм работил в ООН, но съм работил с ООН. Така се случи, че в моята дипломатическа практика като бях в чужбина бях отговорен дипломат за работата с ООН в една доста сложна обстановка в Кипър, защото тогава ООН направи една инициатива, която 30 г. не беше се случвала, а именно идеята за обединението на тази държава. Това, което мога да споделя, абсолютно лично е, че тези хора са изключителни професионали. Там не може да намерите някой дипломат, който не е от кариерата и в същото време те работят по регламенти, по процедури, които дълго време са минавали и през Общото събрание, и през Съвета за сигурност и това, което наистина много ги притеснява е, когато има прецедент, когато се случва нещо, което е неординарно.
Защото представете си, че това е регламентът на света и ти трябва да започнеш една процедура през 198 държави и през петте членки на Съвета за сигурност и да го прокараш като норма. И поради тази причина това, което ние правим, е абсолютен прецедент. За първи път в историята на ООН се прави такова гласуване, каквото е в момента. Така че тези всичките прецеденти са в някакво друго пространство – тогава, когато не е имало гласуване, не е имало такива кръгове, така че да не се връзваме на всичките тези неща. В момента ние правим нещо, което е изключително – при явно гласуване, при седем кръга, ние ще имаме на последните два, двама кандидати, което означава, това го казах, прецедент. Защо? Защото при следващ избор на генерален секретар това може да се използва като повод.
Интервюто с Димитър Гърдев е в звуковия файл.
Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..
Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето" ще представи информация за бъдещето на зоологическата градина и с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..
Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..
МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата. Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..
Борис Петров е старши учител по английски език в Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..