Много слаба стъпка на българската дипломация – такъв коментар направи проф. Владимир Чуков, международен анализатор и арабист на създадената ситуация с двете български кандидатки за генерален секретар на ООН.
Голямото бълбукане за ООН всъщност е вътрешен проблем- допълни той, колкото по- далеч от държавата сме- толкова по- меки са коментарите.
Според Чуков случилото се буди тревога защото показва огромното разцепление в българското общество, което е предпоставка за регрес.
Анализаторът обобщи, грешките на българската дипломация. По думите му не е направен автентичен анализ какви са шансовете на Ирина Бокова да успее за този пост – нито от този кабинет, нито от предишния мандат, в който тя бе номинирана. Ние имаме прекъснат външнополитически процес, решения и политики, които се реализират на парче. Следващият анулира политиката на предшествениците.
Така или иначе- промяната хвърля сянка върху суверенитета на българския избор.
Преди седем години, припомни Чуков тя лесно и успешно успя с кандидетурата си за шеф на ЮНЕСКО, но и реалниностите в света бяха различни. Сега сблъсъкът Русия- САЩ е тотален, на практика се възпроизвежда Студената война.
2009-та Бокова олицетворяваше политиката на Запада, сега вече не е така.
Много отдавна е подсказано, че тя няма да преодолее неодобрението на Великобритания и САЩ, казала ги е и помощник- държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд, която беше тук преди няколко месеца - сподели Владимир Чуков по данни на свои източници.
Той припомни и още един факт, който илюстрира нивото на което се взимат решенията за заемане на тези постове. Бутрос Гали, който преди оглавяваше ООН, единствен е получи вето от САЩ при избора си. Веднага след кончината му излиза информация, че е бил агент на КГБ и това хвърля нова светлина на причините за провалите на американската политика в различни международни конфликти.
описвайки глобалните интереси - Владимир Чуков обобщи, че нашите две кандидатури попадат в поляризацията на световните колоси в политиката.
България е в резачката на нова световна Студена война.
Като прогноза дали ще се спази регионалният принцип в неписаното правило , което подсказва изборът да е жена и то от Източна Европа – в региона витае духът на противоборството, на антикомунизма, „за“ и „против“ Русия и най- добрия пример, за съжаление, е нашата държава- каза проф. Чуков.
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Хилс ъф рок“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала – подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..