Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свидетели сме на нова фаза на пропагандна война

Снимка: БГНЕС

Свидетели сме на нова фаза на пропагандната война, ние се намираме в пропагандна война - поне през последните две години.

Това заяви Антоний Гълъбов по повод казуса "Бокова" след официалната номинация на Кристалина Георгиева за генерален директор на ООН. Политологът е категоричен, че няма да има пряко влияние върху мнението и оценките на страните, от чийто избор зависи кой ще бъде следващия председател на ООН.  

Това е пропагандна война, която е насочена към българското обществено мнение и към българското публично пространство. В това отношение тя е добре фокусирана върху България и цели да разколебае българската позиция, да представи България като непостоянен и неубедителен член на Европейския съюз и на НАТО.

Радио Пловдив: Случайно ли номинацията на Кристалина Георгиева идва ден след като премиера Бойко Борисов разговаря по телефона с Владимир Путин?

Антоний Гълъбов: Това е част от пропагандната война. Посоката естествено е от там. Няма съмнение затова, че става дума за руската школа, тя е съветска школа всъщност. Това е доста различен тип информационна война, която е много характерна за късната съветска епоха. Онова, което е важно не са изказванията на говорителката на външното министерство на Руската федерация, защото, разбира се, това не е работа на Руската федерация какво прави България и как номинира или оттегля своя кандидат. Г-жа Бокова трябваше да се оттегли преди три седмици, когато нейния екип разпространи едно съобщение официално, в което се казва, че страната й я саботира. Обикновено подобно изявление в международната дипломация предполага едно следващо изречение, в което се казва „да, аз именно по тази причина оттеглям кандидатурата си”.

Радио Пловдив: Тя обаче не оттегля своята кандидатура, продължава борбата.

Антоний Гълъбов: Точно това е проблем. Не, не, това с борбата е малко сложно. Вчерашните официални изявления потвърждават тази хипотеза. Тя наистина продължава в някакво свое лично качество като тя самата, нещо, което наистина е неадекватно. Аз смятам, че човек, който има толкова дълъг опит в международните институции и който е постигнал немалко в личната си кариера, би трябвало да знае кога да се оттегли. За съжаление това не се случи и в момента сме в странната ситуация, в която имаме един български кандидат, който вече играе за самия себе си и втора кандидатура, зад която стои българското правителство.

Радио Пловдив: Какъв изход да очакваме от тази ситуация?

Антоний Гълъбов: Аз смятам, че имаме различен профил на кандидата г-жа Георгиева. Тя е значително по-разнообразна като професионален и политически опит от г-жа Бокова. В този смисъл предполагам, че е възможно тя да има по-широка подкрепа, но това ще си проличи през следващите дни. Без съмнение България се намира в особено положение заради тази ситуация. Ако г-жа Бокова беше оттеглила кандидатурата си, най-вероятно нямаше да се намираме в доста сложната ситуация да трябва да обясняваме кой всъщност е българския кандидат.

Радио Пловдив: Буквално преди броени часове излезе една информация, че Русия е поискала разяснения от България за кандидатурата на Кристалина Георгиева...

Антоний Гълъбов: Русия не може да иска никакво разяснение от България. В международните отношения има правила. Това, че руската политика в момента е в агресивна фаза и че се опитва да се представи за световна сила, е проблем на руската политика. България не е длъжна да дава обяснения на никого за действията си. България е суверенна държава, тя взема решенията си през своите институции. Така че е време да бъдат обуздани малко както имперските амбиции на Русия, така и вътрешните говорители на тези амбиции, тъй като това, което виждаме в момента е да бъде използвана при отсъстващата в момента президентска кампания, а това е изключително лош курс в политическата комуникация.

Радио Пловдив: С едно изречение да кажете как ви изглежда кандидат-президентската кампания. В неделя се очаква ГЕРБ да обяви своята кандидатура. Днес пък вестниците излизат с  доста категоричен тон, че Цецка Цачева е номер едно за президент?

Антоний Гълъбов: Тези спекулации започнаха от януари тази година. Онова, което е важно за тази кампания е, че имаме много ясни белези затова, че опозицията отказа да се възползва от възможността да разгърне своя собствена кампания -  различна от противопоставяне на ГЕРБ. Липсата на официален кандидат на ГЕРБ не би било никакъв проблем. Точно обратното – би могла да бъде много подходяща среда за разгръщането на една  нормална позитивна кампания, в която онези, които твърдят, че биха могли да управляват страната би трябвало много по-рано да изведат своите кандидати и да имат свободен терен, в който да убедят българските граждани  в техните качества. Нищо подобно не се случи. Ние имаме една много странна смесица - веднъж много на брой кандидатури, дори според някои наблюдатели рекорден брой, но в същото време нямаме добре структурирана предизборна кампания.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54