Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човешкият фактор е най-важен за киберсигурността

Заплахите в съвременния свят са на физическо и виртуално ниво. Говорим за среда, в която нещата са оставени на еволюционния си ход – по-подготвеният и по-добър да оцелее. Това заяви за Радио Пловдив инж. Георги Пенков - специалист по киберсигурност.

Когато работим в интернет, е добре да имаме яснота каква е степента на защита на дадената система, която ползваме. Както се заговори за обучение по програмиране от най-ранна детска възраст, така ние повдигаме въпроса за цифрова хигиена. Както ежедневно се предпазваме от биологичните вируси, така трябва да се пазим и от дигиталните.

Според Пенков технологиите са само един аспект от предпоставките за пробив в една система, по-важният е човешкият фактор. Любопитно е, че най-големите хакове на системи – банкови или държавни като Департамента на САЩ, почти винаги са подпомогнати от вътрешен човек. Дори и несъзнателно. Може да подпомогнем интервенцията и като използваме прости пароли или ги споделяме пред външни фактори. Като оставяме отворена пощата си на външни компютри, до които имат достъп много лица.

По отношение на електронното гласуване техническите предпоставки за сигурност на вота са налице. Обаче отново става въпрос за човешкия фактор, от където биха могли да дойдат и възможностите за манипулация. Това обаче е политически въпрос.

Цялото интервю с Георги Пенков чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21