Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Награждават победителите в конкурса за поезия „Добромир Тонев“

Тази вечер в книжарница „Хермес Централ“ в Пловдив ще се състои официалната церемония по награждаването на победителите в Националния конкурс за поезия „Добромир Тонев”.

В неговото шесто издание се включиха 63-ма поети от цялата страна на възраст до 45 години. Авторите, които най-много заслужават да получат призове на името на бележития български поет, са отличени от жури в състав литературният критик Здравко Дечев и поетесите Станислава Станоева и Елена Диварова.

Освен традиционните първа, втора и трета награда, организаторите са предвидили и три специални награди – парична награда от Радио Пловдив, екскурзия до Гърция и нощувка и вечеря за двама в централен пловдивски хотел. И тази година е предвидена и награда за поет студент. Тя се отпуска от Филологическия факултет на ПУ „П. Хилендарски” и ще бъде връчена от Декана на факултета.

Литературният конкурс за поезия „Добромир Тонев” се организира от община Пловдив, Дружество на писателите – Пловдив, Поетична академия „Добромир Тонев” и със съдействието на ИК „Хермес”, ПУ „П. Хилендарски“, както и с медийното партньорство на Радио Пловдив и БНТ – Пловдив.

Връчването на наградите е с начало 18 часа в книжарницата срещу фонтана пред общината.
Първа награда печели Дора Господинова от Стара Загора.
Втората награда взе Георги Гаврилов от София.
Трета награда за Тони Теллалов от Шумен.
Наградата на Радио Пловдив е за Йоана Русева от Велико Търново.
Призът на Филологическия факултет на ПУ е за Анна Лазарова от Велинград.
Наградата на агенция "Ана Травел" е за Василка Вълева от Лясково, добричка област
Наградата на хотел "Одеон" е за Андриан Захариев от Тутракан.
При награждаването бе представен сборника "Вода за вятърните мелници" с произведения на лауреатите на конкурса "Добромир Тонев" от първите пет негови издания - от 2011-а до 2015-а година включително. Книгата е дарение от Издателска къща "Хермес" и издателя Стою Вартоломеев.

Снимка

Награждаването на Йоана Русева от директора на Радио Пловдив





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Първо място - Стипендия от Министерство на културата: Симон Божинова, 11 клас, НГПИ „Свети Лука” - София,
преподавател: Албена Михайлова

Обявиха резултатите от конкурса "Плакат - Костадин Отонов"

Гласуването за плакатите, участващи в осмото издание на Национален ученически конкурс „Плакат–Костадин Отонов“, се проведе чрез онлайн-системата за оценяване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов", която е организатор на събитието съвместно с Министерство на културата на Република България. Темата за 2025 г. е „Учим заедно, учим различно“  и е..

публикувано на 11.11.25 в 10:57
Тери Пратчет

Великите европейци - Тери Пратчет

Днес щях да пиша за Хърбърт Уелс. Обаче си отиде Тери Пратчет и тази смърт, освен всичко друго, ме удари по главата с чука на справедливия упрек, че прекалено дълго отлагах. Трябваше още приживе да го представя в тази наша поредица, той беше не просто велик европеец, а най-добрият жив писател на нашето време. Само че вече не е жив и сега трябва да кажа..

публикувано на 11.11.25 в 10:29

Изложба за Катя Паскалева се открива в пазарджишкия театър

Документалната изложба „Катя Паскалева: Жена със сто лица“ ще бъде открита във фоайето на Драматично-куклен театър „Константин Величков“ Пазарджик.  Изложбата е посветена на 80-годишнината от рождението на една от най-емблематичните фигури в българския театър и кино. Изложбата представя над 130 фотографии, документи и лични записки,..

публикувано на 11.11.25 в 06:21
Част от картините, подредени в ГДК

Пловдив получи дарение картини от колекцията на Иван Гарелов

Община Пловдив получи като дарение 10 картини от личната колекция на журналиста Иван Гарелов. Дарението направи неговата дъщеря Калина Гарелова. Творбите са на едни от най-значимите български художници, свързани с Пловдив - Енчо Пиронков, Йоан Левиев, Димитър Киров, Ангел Василев, Атанас Хранов и други. По волята на дарителя картините ще..

публикувано на 10.11.25 в 11:57

Първата онлайн платформа за творците в Пазарджик е готова

Първата онлайн платорма за изкуства в Пазарджик беше представена в Лондон, а какви предимства ще даде на местните творци каментира в програма "Точно днес" Таня Колчакова-Янева, бивш заместник-кмет на Пазарджик. Тя разказа, че иновативна онлайн галерия, посветена на културата, изкуството и занаятите от региона е готова и в момента се качва..

публикувано на 10.11.25 в 10:44