Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари от Пловдив искат промяна в модела на здравно осигуряване

Пловдивската лекарска колегия предлага солидарният модел да важи само за четири процента от здравната вноска. Останалите 4 процента трябва да бъдат неприкосновени, фамилни и да се натрупват в индивидуална партида. 

Това съобщи по време на дискусията за модела на финансиране на здравната система у нас  д-р Георги Кръстев, председател на РЛК – Пловдив. 

Според него в момента солидарният модел не е справедлив, тъй като държавата не внася същия процент за осигурените от нея групи, както всички останали здравноосигурени. „ В момента държавата покрива само 4% по солидарния модел, а всички, останали се осигуряваме на 8%.  

За това е справедливо  да имаме индивидуални партиди в НЗОК с натрупване, неприкосновеност и с право на унаследяване, а и с възможност за преотстъпване на нуждаещи се“,  допълни д-р Костадин Чифлигаров, зам.председател на съсловната организация. 

Пловдивските лекари са категорични, че само с индивидуални партиди е възможен контрол от страна на здравноосигурените лица и изпълнителите на медицински дейности, обвинявани в годините за източване на НЗОК. Предложението на РЛК е изпратено до Здравната комисия в НС и Комисията по бюджет и финанси. 

Потърсено е и съдействието  на депутатите – лекари от региона, които са и членове на колегията – доц. Димитър Шишков, д-р Катя Попова, д-р Джевдет Чакъров и д-р Христо Грудев, които  да инициират промени в Закона за здравното осигуряване в тази посока. 

До момента пловдивските медици са получили подкрепа и от колегите си от София  и Стара Загора, предстоят преговори с останалите регионални колегии в страната за общи действия и популяризиране на идеята.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41