Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любими наши театрали разказват съдбите си в "Пътят на актьора"

„Пътят на актьора“ - така се нарича книгата на доц. д-р Любомир Караджов, преподавател по PR в АМТИИ, събрала очерци за 15 български театрални творци. Всички те - актьори, режисьори и педагози, в откровени изповеди пред автора, споделят преживяното по пътя на формирането  и утвърждаването си на българската театрална сцена.

Книгата бе представена по време на церемонията по връчването на Националните награди за актьорско майсторство „Любимец 13“ в димитровградския театър „Апостол Карамитев“. Там бяха връчени и наградите на творците, с чиито съдби ни среща „Пътят на актьора“. 

Книгата е написана „на един дъх“ през лятото на 2016 година. В основата на очерците са личните срещи на автора с артистите, каза в интервю за Радио Пловдив Любомир Караджов.

СнимкаВпечатляват откровените изповеди на Мариус Куркински, Герасим Георгиев-Геро, Лилия Маравиля,  чийто творчески път се пресича с десетки други актьори, режисьори и върхови за театралната ни сцена спектакли, но не липсват и признанията за колебания и неувереност в определени моменти от пътя им в изкуството.

Невероятен жест към Любомир Караджов прави големият Йосиф Сърчаджиев. Той предоставя  на автора непубликувани до момента спомени  за  личните си срещи на сцената и в живота с Апостол Карамитев и Наум Шопов, писани в „инсултната“ за Йосиф 2004 година.

Полифоничната Милица Гладнишка, куклената актриса Десислава Чардаклиева и „трите мечки“ Захари Бахаров, Юлиян Вергов и Владимир Карамазов също са сред любопитните „герои“ на книгата.

В нея опитът си на педагог и голям български театрален режисьор споделя проф. Пламен Марков, неговите ученици Александър Стефанов и  актрисата от варненския театър Гергана Арнаудова, както и поемащия по пътя на Мелпомена 17-годишен Недялко Стефанов, обявен за театрално дарование.

В книгата авторът е включил и спомените на Гергана Тодева-дъщеря на голямата българска актриса Златина Тодева и актьора Никола Тодев, както и акценти от 95-годишната история на варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“, представени от артистичния директор Веселина Михалкова.

По този начин изданието „заключва“ в себе си поне 50 години от развитието на българския театър. Според специалисти това превръща книгата „Пътят на актьора“ в ценна снимка на знаков период от драматичното ни изкуство, осмислен и представен  през очите на едни от неговите значими творци.

Снимка

Книгата „облича“ своето любопитно съдържание в изискано и артистично представено книжно тяло с твърди корици, луксозна хартия и цветен снимков материал. Изданието е финансирано от ОДТ „Апостол Карамитев“-Димитровград.

Авторът съвместно с театъра в Димитровград предвижда премиери в Пловдив, Димитровград и Варна с присъствието на актьори от страниците на книгата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С Ваня Николова и "Забравени легенди" по пътищата на доброто

Историкът и журналист от Пазарджик Ваня Николова е готова с втората си книга, която предстои да бъде отпечатана до месец.  В нея, под заглавието “Забравени легенди“ тя e събрала различни материали, свързани не само с интересни места в Пазарджишко, както направи в първата си книга, но пише и за своите впечатления и познания, свързани с..

публикувано на 27.09.24 в 16:56

В "Срещите" за особеностите на българската народопсихология

Въпросът на "Срещите" тази събота е: "Защо сме такива?" Справка - подмолите на историята.  Своите наблюдения споделят философът Тони Николов, писателят Владимир Зарев и богословът Петър Граматиков. Слушайте, интересно е!

публикувано на 27.09.24 в 13:45

Станимир Видев с изложба в "Червеното пони"

Изложба живопис на Станимир Видев се открива в пловдивската галерия „Червеното пони“ в Стария град.  Авторът е нарекъл експозицията си „Почти абстрактно“.

публикувано на 27.09.24 в 06:27

Пловдив е домакин на "Фасада видео фестивал"

Днес започва 15-ото издание на международния фестивал за късометражно кино и видео арт „Фасада видео фестивал“ , съобщават организаторите от сдружението „Изкуството днес“.  Мястото на прожекциите, по традиция, е в Лапидариума в Стария град на Пловдив. Тази година програмата включва 32 творби от 21 държави. Журито направи своя избор измежду..

публикувано на 27.09.24 в 06:23

Издателство "Хермес" представя библиотека "Седемте хълма"

Довечера от 18,00 часа в зала "Съединение" на Регионален исторически музей - Пловдив ще се състои представянето на библиотека "Седемте хълма" на издателска къща Хермес.  "Поредицата събира историческата памет на Пловдив, за да я съхрани и предаде на идните поколения. Избраните книги са художествена хроника на Града под тепетата, разказ за онзи..

публикувано на 26.09.24 в 07:13