„Боговете харесват смелите“ - тезата е надслов на срещата-разговор с невероятния българин Боян Петров – алпинист, зоолог, спелеолог в Националния природонаучен музей, изкачил досега осем осемхилядника и човек, чийто мащаб на духа е съизмерим единствено с върховете, граничещи с небесната необятност. Преди срещата в Дом на културата „Борис Христов”, с която „Националната асоциация на децата и младите хора с диабет“ стартира поредицата събития в Месеца на диабета и Световния ден за борбата с болестта – 14 ноември, Боян Петров - много лично за себе си и за каузите, които отстоява.
Личност с необикновена съдба и амбиции, успял да преодолее два пъти рака, диабетик. Тежката катастрофа, която преживя през август, когато бе пометен по пътя в Кресненското дефиле по време на екологичен мониторинг на бъдещата автомагистрала „Струма”, му нанася тежки травми с опасност за живота. Преодолява ги и вече има нови цели и амбиции.
Участвам в каузи, на които съм посветил целия си живот. Искам да се видя с родителите и техните дечица, които през последната година са придобили диабет. Десетки дечица и млади хора всяка година стават диабетици и за родителите им за тях това е краят на света, край на щастливото детство на децата им. Това са състояния, в които е много тежко за тях. Срещаме се два или три пъти годишно и се надявам при днес да видя повече усмивки, заяви Боян Петров .
По думите му за него него няма нищо катастрофично, защото е зареден с голяма доза оптимизъм и се радва, че е жив всеки един ден, защото алпинистите живеят с мисълта, че може понякога и да няма „утре“.Събуждам се с голяма енергия за всеки ден и затова се раздавам за каузи с мисълта, че гласът ми ще допринесе за това, да се случват нещата, както ние искаме. Това се отнася не само за каузата на децата с диабет, а и за национален парк „Пирин“, който е изправен пред опасността да бъде поредната строителна площадка. Довършвам и книга, в която ще събера всичко преживяно през последните 15 години, откакто се занимавам с алпинизъм. Ще разкажа, че маниите ми не са чак такива, че другите да не могат да ги правят. Стъпка по стъпка ще ги поведа, за да им покажа, как се стига до облаците, заяви Боян Петров. Той бе категоричен, че най-големите му премеждия не са в планината, а в града, когато трябва сам да прецени, дали да направи рискова крачка или - не. Най-важното е да се завърнеш жив от всяка точка и колкото повече драматични неща ми се случват, ставам по-силен в желанието си да надживея ситуацията и да оцелея. Това не можеш да го направиш, ако си рисков играч и аз не го търся.
Повече чуйте от звуковия файл.
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..