Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ДПС може да се пребори за второто място на изборите

Няма изненада в подкрепата на ДПС за Пламен Орешарски, докато  ходът на Лютви Местан да подкрепи Цецка Цачева не е в интерес на партията му – тезата е на Осман Октай – бивш вицелидер на Движението. 

Според него, решението на Местан улеснява ДПС в критиките срещу ДОСТ, че не само са отцепници, но и  че искат да седнат на масата на властта.

Позицията на Октай е, че предизборната ситуцация в момента е сходна с тази през 2001-ва година, когато активът на ДПС настоява Петър Стоянов да бъде подкрепен още на първи тур, но Доган налага  подкрепата на Движението за Ренета Инджова. 

Тогава не само, че  бяхме изключени от партията, но цялото задкулисие обърна втория тур и направиха победител Георги Първанов, каза анализаторът.

ДПС е в състояние да мобилизира електората си и да се бори за второто място, смята Октай. Той припомни, че Движението е получавало подкрепа на избори 600 хиляди гласа, а на последните парламентарни избори получи 487 хиляди – само  с 20 хиляди по- малко от БСП. По думите му, ако БСП, заради многото кандидати вляво, не успее да активизира симпатизантите си, не е изключено да остане и на трета позиция.

Втората цел на подкрепата за Орешарски е да се градят мостове между ДПС и БСП, добави той. Свалянето на бившия премиер ще бъде обяснено с решенията на бившите лидери на двете партии – Местан и Станишев и сега ще се търсят мостове за предизвикване на предсрочни избори през пролетта, обясни Осман Октай. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50