За кампанията, която в европейски мащаб тази седмица тече под надслов „Частица от теб може да бъде за някого целия свят“, проблемите, обществената информираност и нагласите по темата за донорството – събеседник – д-р Костадин Чифлигаров – координатор по донорство в УМБАЛ „Св.Георги“ – Пловдив.
Донорството и трансплантацията е свята и висша медицинска дейност, неин връх и не вярвам, че в 21 век може да има човек, който да не разбира задачите и целите й. Българинът обаче в тежкото си ежедневие най-малко е подготвен и се замисля за донорството в критичен момент и успява да обсъжда проблемите, зад които се крие и горчива истина – глобална липса на доверие в българския лекар. Тази политика е градена с години и за съжаление, това недоверие го виждам в очите на пациентите дори тогава, когато като медици се справяме доста добре. Когато обаче говорим за донорство в тежък момент, нещата изглеждат грозно – изключително негативно отношение към повдигнатите въпроси. Това каза д-р Костадин Чифлигаров – координатор по донорство в УМБАЛ“Св.Георги“.
Българинът мисли от днес - за утре и изобщо не се замисля за това, че има и „утре“, и „другиден“. Хората избягват да мислят по този въпрос, защото и без това животът им е достатъчно тежък. Не трябва да забравяме обаче, че развитите страни в областта на донорството са страни с изключително висок стандарт на живот. Доверие към здравната им система, към здравните им работници......... Липсата на информация води до недоверие, несигурност, нежелание да се дискутира. Нежеланието пък да се дискутира води до ниски реализирани донорства и трансплантации. А ниският брой трансплантации води до ниска осведоменост. Това е порочният кръг, от който трябва да избягаме. Нещо като параграф....не 22, а - 23, заяви д-р Чифлигаров.
В Пловдив досега тази година няма донорска ситуация. Досега основната донорска база тук беше УМБАЛ „Св. Георги“, но с изместването на пациентопотока в групата на онкология, възрастни пациенти с множествени заболявания, 24-часова спешност, много наподобяваща работата в „Пирогов“, се намали активността и участието на базата, от гледна точка на Пловдив. Надявам се обаче със завършването на проекта, който сега се осъществява, свързан с мозъчните инсулти, това да рефлектира и върху подобряване на дейността, свързана с осигуряването на реални донори, заяви д-р Чифлигаров.
Благодарение на дейността на Изпълнителната агенция по трансплантации, сега съществува реална тенденция към увеличаване на броя на трансплантациите, което бе подчертано и от ЕК. Доказали сме с времето, че имаме изградена работеща система. Дейностите по трансплантациите обаче са непредвидими, но това, което може да се планира, са донорските бази. Като радостен, д-р Чифлигаров посочи факта, че България и Латвия са били обявени като перспективни страни България за развитието на донорските програми във връзка с последните данни от извършените трансплантации. На тази база е била и поканата от Испания за старт на проекта за целево обучение на медицински специалисти в областта на неврохирургията и ако се окаже, че пациентът евентуално би могъл да влезе в графата като евентуален донор, те да предприемат необходимите специализирани действия, като стартират програмата за това в пълен обем. 100 донорски случая - това са 300 спасени човешки живота. Това е желанието ми, подчерта още д-р Косадин Чифлигаров. .
Повече чуйте от звуковия файл:
В Световния ден на психичното здраве 10 октомври говорим открито за тревожността като ежедневие. И макар че 60 от всеки 100 българи имат психични проблеми, окуражаващо е, че бариерата на стигмата върху психичното здраве постепенно се вдига. Трамплинът бе COVID-кризата, след която бележат ръст депресиите, паническите разстройства, деменциите (и то..
Колко сериозна е кризата с публичните финанси? Възможно ли е отново да бъде прикрит рекордният бюджетен дефицит на страната ни? А рискът от дългова спирала? Предизвикателствата пред „Бюджет 2026“ – първата за България финансова рамка в евро коментира икономистът Димитър Чобанов от Института по икономики и политики в УНСС. Той посочи, че..
Събират средства за спешен ремонт на църквата „Свети Архангел Михаил“ в Дълго поле, която е на почти век. Покривът й от дълги години е компрометиран и има нужда от основен ремонт, за да се запазят стенописите и иконите. До момента са правени частични, козметични ремонти, обясни отец Янко. За целта са необходими 40 000 лева. Събрана е само..
Организацията за извънредните избори зда общински съветници в Пазарджик в неделя, 12 октомври, върви по график, каза за Радио Пловдив Стефан Димитров, председател на ОИК Пазарджик. Той съобщи, че има постъпили сигнали за нерегламентирано поставяне на агитационни материали и два сигнала за купуване на гласове, които са препратени към прокуратурата...
Липса на добиви заради сушата; източена вода от язовирите заради ВЕЦ-ове, които са собственост на политици и депутати; липса на пазари - това са само част от причините всички в сектора зърнопроизводство да сме пред фалит . Няма вода за напояване, тъй като през зимата, когато токът е скъп, водата се източва през частните ВЕЦ-ове,..