Площадното пространство в Стария град, пред храм "Св. Никола", от 1 ноември ще носи името на големия художник Димитър Киров. Там ще има и негова мозайка "Тракийка", която е дарена от съпругата на художника балетмайстора Русалия Кирова, а самото монтиране на мозайката ще бъде осъществено безвъзмездно от Жорж Трак.
Идеята поначало я даде един от журналистите, това не е моя идея, дадоха я – хората го помнят, знаят го и той е предложил. И от там тръгнаха нещата и аз започнах тази борба, която не беше лесна, но в края на краищата все пак трябва да се благодари на общината, която реши да бъде в Стария град и аз се зарадвах, когато ми се обадиха и казаха сега може ли в Стария град, при църквичката „Свети Николай” да бъде, аз казах – разбира се, важно е да е в Стария град, където той е живял, където той е творил, където са неговите фрески, ателиетата му, три ателиета е сменил там, отделно от това, че сме живели заедно по това време в Стария град. Аз 45 г. съм била с него и сме обиколили – при Начо Културата в началото живеехме, но той работеше все там. Неговият дух е там.
И сега съм много доволна и щастлива, че там ще бъде това, защото трябва младите поколения да знаят кой е Димитър Киров. Именно затова се боря и за тази мозайка, все още се боря. Трябваше да се случи за Димитровден, но сега на 1 ноември – Деня на будителите ще бъде поставена табелата и сутринта ще бъде откриването на площада. А пък по-нататък вече моята борба е, че трябва да има нещо, което да напомня за Димитър Киров. Защо? Защото познават го всички възрастни пловдивчани, познават го и по-младите, но вече децата, тепърва младото поколение те няма да знаят ако има само една табелка Димитър Киров и ако не му е разказано на това дете кой е той, няма как да знае ако има само една табелка „Димитър Киров” и ако не му е разказано кой е Димитър Киров то няма да знае.
Така че трябва да има нещо, трябва да има поне образът му там, да се знае, че той е голям художник. И при това положение аз искам да даря една мозайка, но за съжаление има неща, които трябва да се минат, процедурата е дълга. Реших да подаря една тракийка, хубаво е там да има нещо по-жизнено, по-цветно, както беше той. И защо не, в Стария град това ще бъде много хубаво, така смятам.
Интервюто с Русалия Кирова е в звуковия файл.
Художникът Йордан Кисьов представя изложбата "Вълната" в новата пловдивска галерия "НестандАрт". Авторът е известен на българската и международната художествена сцена със своята мащабна живопис, представена чрез инсталации и неконвенционални визуални форми. Завършил е художествената гимназия в София в класа на Димитър Арнаудов, а по-късно и..
Казват, че мозайките са артистичните предизвикателстваq пред които е изправено обществото на прехода между езичеството и християнството. А България е сред страните с най-много мозайки. Какво означава това? Тази събота отговорите са в разговора на Людмила Сугарева с проф. Славик Табаков, разкодирал секретния език на мозайките, който разказва и..
Награди "Пловдив" ще бъдат връчени на тържествена церемония на 23 май в Дламатичния театър. Ето кои са номинациите: Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“ Антон Баев - За книгата „Татко“, издателство „Коала прес“ Станислава..
Концерт под надслов "Великденска светлина през Светлата седмица" ще изнесе тази вечер Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив в Католическата църква "Свети Дух" ж.р. „Тракия“. Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета по спорт и младежки дейности Николай Бухалов и е част от културния календар на града...
Премиера на стихосбирката на Розалия Александрова „Усещане за цялост“ ще се състои тази вечер в читалище „Възраждане“. „В тази книга няма да срещнете маниерност, изненадващи поанти и опит за преобръщане на представи. Посоката е само напред, по най-прекия път към сърцето и душата, и нагоре с благодарност и любов към Твореца. Такива книги не се четат..