Германският град Гьорлиц, съвсем близо до Дрезден в провинция Саксония, има богато архитектурно наследство – ренесанс, готика, барок, арт нуво, което, за разлика от повечето германски градове, не е разрушено през втората световна война.
Неговият център, за който свидетелства карта от 1650 г., е напълно запазен до днес и бе демонстриран по време на двудневния форум-дискусия, който продължава и днес в Дома на културата „Борис Христов“ под надслов „Недвижимо културно наследство – опазване, контрол, санкции“.
Сградите – паметници на културата в Гьорлиц са над 4000, 75% от тях са реставрирани. Сред тях е и най-старата ренесансова бюргерска сграда в Германия, в която в момента се намира Силезийският музей.
Част от старините години наред са имали неприветен вид /градът е бил в пределите на ГДР/ сред тях и такава – чиято вътрешна структура е отсъствала почти напълно и друга – със зазидан повече от 300 години портал – днес превърнати в малки градски бижута – семпло и с финес.
А логиката на реставраторите-архитекти в подхода към старините сякаш казва всичко с цитираната от Петер Мичинг фраза – „Ако два камъка лежат добре един върху друг, значи може да бъде реконструирано всичко“. С него разговаря Веселина Пеева: преводът е на Киро Киров
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..