Художникът проф. Иван Газдов открива своя изложба „Графикатури“ в галерия „Възраждане“. Той е създател на графичния стил „графикатура“, който е един особен поглед върху живота, с многозначна визуална култура и чувство за поезия и хармония.
Да съставиш зрелище върху листа и всичко да бъде вкарано в ритъма на красивото – това са част от констатациите, които определят високото майсторство в творчеството на Иван Газдов. По повод рождения ден на художника ще се състои и представяне на книгата “Черно сияние“ от д-р Петко Петков, която изследва специалните визуални качества на графикатурата, личен графичен стил на Иван Газдов.
Проф. Иван Газдов отдавна е еталон в съвременната българска графика. Създател на графичния стил "графикатура", той се експлицира в изобразителното пространство не само като даровит художник, но и като ерудит – новатор и мислител.
Неговите „графикатури“ са плод на един особен поглед върху живота, на една многозначна визуална култура и не на последно място – на удивително чувство за поезия и хармония. Да контролираш знаковите понятия, да намираш точната конкретност, за да съставиш зрелище върху листа, и всичко да бъде вкарано в ритъма на красивото – това са част от констатациите, които определят високото майсторство в творчеството на Иван Газдов.
Книгата на д-р Петко Петков "Черно сияние" (Издателство "Сиела", 490 стр. и 50 илюстрации) изследва специалните визуални качества на графикатурата, личен графичен стил на Иван Газдов. Авторът на книгата е акцентирал върху основните принципи и елементи на художествено творческия процес, интелектуалните идеи и психологически нагласи, естетическите и житейски възгледи, които се синтезират в опита на Иван Газдов. Доказва се приносът на художника като визуален мислител, въплътил своите идеи в графични цикли.
Откриват се и се изследват някои нови категории на визуалното мислене, които са негово творческо откритие. Самата графикатура е ново и неизследвано поле на кондензиран визуален опит на един интелектуалец и художник с повече от 40 години преподавателска практика и изявени творчески постижения.
Изложбата се открива в 18ч. в галерия "Възраждане" в Пловдив.
Интервюто с проф. Иван Газдов е в звуковия файл.

Георги Мишев беше отличен преди дни с престижната награда „Перото“ за цялостен принос към българската литература. Повод за гордост и признание към един от най-смислените и обичани български автори. Повод е и да си припомним богатото му творчество и незабравимите образи, които е създал — както на страниците на книгите си, така и в емблематичните..
Изложбата „Тракиеца“ – графичен роман, създаден в сътрудничество между екипа и учениците на Манга Академия и сръбския творец Иван Велкович, ще бъде открита в Регионалния археологически музей – Пловдив. Проектът обединява фентъзи и научна фантастика с елементи от балканската култура и история, пренасяйки публиката в алтернативна вселена,..
Евгения Кръстева-Благоева представя дебютния си исторически роман „Реките на времето“ в Народната библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. Подзаглавието на книгата е „истински роман“ – историите в нея са за реално случили се събития и личности от последните 125 години. В „Реките на времето“ невидимите нишки на миналото събират съдбите на два рода,..
a² + b² = c² Тази формула, както всеки знае, се нарича Питагорова теорема. Изказана с думи прости, тя гласи: в правоъгълния триъгълник сборът от дължината на всеки от катетите на квадрат е равен на дължината на хипотенузата на квадрат. Катетите са ония две по-къси чертички в триъгълника, които се срещат под ъгъл 90 градуса в единия си край, а..
Ретроспективна изложба на Колю Витковски (1925-1999 г.) по случай 100 години от рождението му ще се открие в зала “2019” в Пловдив. Куратор е изкуствоведът Красимир Линков, който е подбрал творди от 15 галерии, институции и частни колекционери. Колю Витковски е роден в пловдивското село Стрелци. След като завършва графика в Художествената..