Площадът пред храм „Свети Никола” в Стария град от днес носи името на големия пловдивски художник Димитър Киров.
Присъстваха представители на Общински институт „Старинен Пловдив“, общественици, художници, приятели и граждани. Художникът Николай Кучков нарече Ди Киро "истински будител".
Съпругата на художника балетмайсторът Русалия Кирова припомни голямото си желание събитието да се случи на Димитровден, „но и 1 ноември е забележителна дата". Тя честити празника на всички будители и припомни, че Киров е създал в Стария Пловдив монументални произведения като сграфитото на Захари Зограф, Орфей и мозайката за Георги Божилов-Слона. "Оценявам жеста, че решиха да кръстят площад на неговото име. Много исках днес да сложим тук и мозайката, която дарявам - "Тракийката", но ми казаха, че са необходими административни процедури.“
Кирова сподели за своите пролети сълзи за осъществяването на идеята, и благодари на общината, като отбеляза отсъствието на заместник кмета по култура Амелия Гешева. "Младите трябва да знаят кой е Димитър Киров, минавайки през това площадче и виждайки надписа. Затова искам да има и негово произведение - да се знае, че е художник", добави тя. Директорът на Старинен Пловдив Минко Кафтански оцени борбеността на Кирова.
"Без нейните усилия щяхме да стигнем дотук по-късно. Дълбока почит към творчеството на Димитър Киров", каза той. Художникът Николай Кучков нарече Ди Киро "истински будител". " Той припомни, че Димитър Киров е създател на първия международен пленер, а по-късно и Националните есенни изложби, които са уникални за България. Той беше двигател за неговите колеги", заяви Кучков.
Дарената от Русалия Кирова мозайка на Ди Киро „Трайкика“ е от неговата последната изолжба. Идеята е да бъде монтирана на едноименния площад, което може да се осъществи след административна процедура.
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..
През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт. Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...