Площадът пред храм „Свети Никола” в Стария град от днес носи името на големия пловдивски художник Димитър Киров.
Присъстваха представители на Общински институт „Старинен Пловдив“, общественици, художници, приятели и граждани. Художникът Николай Кучков нарече Ди Киро "истински будител".
Съпругата на художника балетмайсторът Русалия Кирова припомни голямото си желание събитието да се случи на Димитровден, „но и 1 ноември е забележителна дата". Тя честити празника на всички будители и припомни, че Киров е създал в Стария Пловдив монументални произведения като сграфитото на Захари Зограф, Орфей и мозайката за Георги Божилов-Слона. "Оценявам жеста, че решиха да кръстят площад на неговото име. Много исках днес да сложим тук и мозайката, която дарявам - "Тракийката", но ми казаха, че са необходими административни процедури.“
Кирова сподели за своите пролети сълзи за осъществяването на идеята, и благодари на общината, като отбеляза отсъствието на заместник кмета по култура Амелия Гешева. "Младите трябва да знаят кой е Димитър Киров, минавайки през това площадче и виждайки надписа. Затова искам да има и негово произведение - да се знае, че е художник", добави тя. Директорът на Старинен Пловдив Минко Кафтански оцени борбеността на Кирова.
"Без нейните усилия щяхме да стигнем дотук по-късно. Дълбока почит към творчеството на Димитър Киров", каза той. Художникът Николай Кучков нарече Ди Киро "истински будител". " Той припомни, че Димитър Киров е създател на първия международен пленер, а по-късно и Националните есенни изложби, които са уникални за България. Той беше двигател за неговите колеги", заяви Кучков.
Дарената от Русалия Кирова мозайка на Ди Киро „Трайкика“ е от неговата последната изолжба. Идеята е да бъде монтирана на едноименния площад, което може да се осъществи след административна процедура.
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..