Изложба, посветена на 170 години от издаването на първия български вестник „Български орел” от д-р Иван Богоров, беше открита в Исторически музей – Карлово в Деня на народните будители. Директорът на музея Мария Деянова представи пред посетителите историята на този забележителен карловец и факти от неговия живот. Като част от изложбата, за първи път е показан барелеф на Иван Богоров, изработен от друг бележит карловец – Иван Лазаров и отлят в карловското техническо училище.
В изложбата са включени още българо-френски и френско български речници, които д-р Богоров издава за първи път във Виена през 1869-1871 г., както и екземпляр от първото българско списание по икономически въпроси „Журнал за наука, занаят и търговия” (1862 г.). В Деня на народните будители, всички, посетили музея, получиха първи брой от в-к „Будител”. Една прекрасна инициатива на Историческия музей – Карлово и ученици от ПГ „Ген. Владимир Заимов” и тяхната учителка по литература Христина Томанова, която ще бъде продължена. Във всеки следващ брой ще бъде представен един, от богатата плеада карловски будители.
На откриването на изложбата присъстваха заместник-кметовете Антон Минев и Стойо Карагенски, ученици и граждани.
Д-р Иван Богоров е роден през 1820 година в Карлово. Освен, че издава първия български вестник „Български орел” през 1846 г. в Лайпциг, той за първи път издава география на български език. Пръв български автор, който издава народни песни – „Български народни песни и пословици”, Пеща, 1842 г. През 1867 г., като участник в Славянския събор в Москва, той е първият българин, приет от Император Александър ІІ. Това е само част от богатата творческа, издателска дейност и просветителска дейност на д-р Иван Богоров.
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 08. 02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ирене Вайехо. Песента на стрелеца. 208 стр., ок. 4А, Колибри, 2025. Джераладин Брукс. Годината на чудесата. 288 стр., ок. 5А, Лабиринт, 2025. Лус Габас. Далече от Луизиана. 688 стр., 6А,..
Литературна среща „Вино и проза: Вечер с Ина Иванова“ организира читалище „Кемал Ататюрк“ в Пловдив. Събитието щесе проведе от 18 ч. в библиотеката на читалището на ул. „Д-р Георги Вълкович“ №3. На чаша вино почитателите на художествената литература ще имат възможност да се срещнат с утвърдената писателка и поетеса. Ина Иванова е..