Очертава се втори тур на президентските избори, има съществено нарастване на избирателната активност в хода на кампанията и желание да се гласува както в избора на президент, така и в националния референдум, динамиката в подкрепата за част от кандидатите води до разместване на позиции в хода на кампанията. Това сочат данните от последното преди изборите представително проучване на "Алфа рисърч". То е осъществено между 31 октомври и втори ноември сред 1034 граждани и сравнява нагласите на избирателите от началото и края на кампанията.
Дяволът винаги е в детайлите, така Боряна Димитрова от „Алфа рисърч“ коментира проучването на агенцията, която оглавява. Тя уточни, че ценното в проучването е, че то сравнява резултатите от началото на кампанията и в нейния край.
Това което отчитат социолозите от „Алфа рисърч“ е сближаване на резултатите между Цецка Цачева и Румен Радев. Смущаващо е, че Цецка Цачева засега губи от подкрепата си в големите градове, а те досега винаги са гласували за ГЕРБ. Възможно е да има и промяна обаче до деня на вота, коментира Димитрова..
Според нея любопитното е, че подкрепата при Румен Радев е дошла от мобилизация на симпатизантите на левицата и се наблюдава феномен, при който малките кандидати в ляво – Ивайло Калфин и Татяна Дончева са загубили от своята подкрепа. Техни симпатизанти се пренасочиха към доминиращата лява кандидатура, подкрепената от БСП – тази на Румен Радев.
Обикновено на първи тур вотът е партиен, доколкото на втори избирателите пренасят гласове към водещите двама кандидати, като отчитат своите генеарални предпочитания. В тази кампания обаче погледите се насочиха главно към първите двама в президентската надпревара.
Красимир Каракачанов е трети кандидат, но на голяма дистанция от първите двама, Пламен Орешарски увеличи подкрепата си, като подкрепен от ДПС до 6.9%. И другият успешен кандидат, който увеличи подкрепата си, е Веселин Марешки. И това преформатиране на кампанията като кампания за втори тур, т.е. съсредоточие към първите двама кандидати, ощети другите в надпреварата. Затова и Трайчо Трайков и Татяна Дончева не успяха да постигнат по-добър резултат, дори загубиха от своите подкрепящи гласове, посочи Боряна Димитрова.
Според проучването между 12 и 15 на сто от хората още не са решили за кого да гласуват, но голяма част от тях ще отидат до урните. Така че и техните гласове могат да наклонят везните. В рамките на висока изборна активност обаче всичко е възможно, така че изненадите не са изключени, добави Димитрова.
Тя каза още, че информационната кампания около квадратчето „не подкрепям никого“ е дала възможност на хората да разберат, че това не е опция, която наистина да изразява протестен вот, нито да изберат кандидати, зад които да застанат. Затова и намаля броят на хората, които ще гласуват така – едва 6% са те.
За първи път на президентска кампания в България на първи тур двамата кандидати общо събират под 50 процента от гласовете на избирателите. Досега винаги е било обратното и на балотаж са се преразпределяли по-малък брой гласове. Сега ще се случи друго – на втори тур кандидатите ще трябва да съберат голям брой гласове – близо 1 600 гласа. Така че всякакви прогнози за резултата от балотажа сега са неверни, те просто са лъжа, каза в заключение Боряна Димитрова.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..