Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все още в България има преходен модел на мислене

Резултатите от изборите показаха, че хората нямат ясен фаворит – разликата между първите -  Цецка Цачева и ген Румен Радев е малка. 

От друга страна, първите осем кандидата събраха сериозно количество гласове. Това отличава тези  избори от всички  останали президентски избори в историята на България.  Досега винаги имаше двама изявени кандидати на двете основни политически сили и един трети, който понякога играе ролята на изненада. В момента обаче има осем практически силни кандидата и това е симптом за фрагментиране на  българската политическа система, продължение от фрагментацията от 2014-та, когато в НС влязоха осем политически сили. Това заяви Тома Биков от Институт за дясна политика. 

По думите му, интересни са и резултатите от референдума, в който над 3 млн гласуваха, а над 3 млн – не гласуваха.  Може да се каже, че половината български избиратели участваха в това гласуване и то показа, че около 2 млн 700 хиляди са гласували за мажоритарното гласуване. Мажоритарната изборна система обаче води до по-малко политически сили в НС. В този смисъл тази система е някакво лечение за българската политическа класа.  Добре е политиците и депутатите в НС да се вслушат в гласа на хората, подчерта  Биков. Той обаче уточни, че  не е гласувал в референдума, поради популисткия характер на неговите организатори, но е категоричен, че депутатите трябва да се вслушат в гласа на хората, които са гласували. Най-рационалното е да се премине към изборна система 120 депутати да се избират мажоритарно и 120 – пропорционално. Така ще бъде дадена възможност да се чуе гласът и на тези, които са гласували „за“, и за тези, които са гласували „против“, заяви Биков.

 Имаше и грешки в кампанията от страна на ГЕРБ, но имаше и ситуация, в която левият кандидат ген.Радев бе оставен съвсем свободно да прави своята кампания, докато двамата кандидати на десницата – Цачева и Трайков  се атакуваха, Радан Кънев и г-н Трайков атакуваха г-жа Цачева. Това изигра негативна роля в тази  предизборна кампания. Не крия симпатиите си към Реформаторския блок,  но за съжаление, те без да искат,  влязоха в ролята  на Богомил Бонев  от 2001 г. Казвам го с огромно съжаление, защото Богомил Бонев е неприятна политическа роля, особено, когато си в десницата. Перспективата на такива политици е един ден да станат директори на червени панаири. Все още в България обаче има преходен модел на мислене. При изборна загуба на Цачева обаче управляващото мнозинство няма друг вариант, освен да подаде оставка, защото политическата дестабилизация на България може да  се окаже много тежка. Избирателите трябва сами да достигнат до извода, че всеки избор води до определена ситуация. Кризите обаче дават възможност за промяна, заяви още Тома Биков. 

Повече чуйте от звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45