Резултатите от изборите показаха, че хората нямат ясен фаворит – разликата между първите - Цецка Цачева и ген Румен Радев е малка.
От друга страна, първите осем кандидата събраха сериозно количество гласове. Това отличава тези избори от всички останали президентски избори в историята на България. Досега винаги имаше двама изявени кандидати на двете основни политически сили и един трети, който понякога играе ролята на изненада. В момента обаче има осем практически силни кандидата и това е симптом за фрагментиране на българската политическа система, продължение от фрагментацията от 2014-та, когато в НС влязоха осем политически сили. Това заяви Тома Биков от Институт за дясна политика.
По думите му, интересни са и резултатите от референдума, в който над 3 млн гласуваха, а над 3 млн – не гласуваха. Може да се каже, че половината български избиратели участваха в това гласуване и то показа, че около 2 млн 700 хиляди са гласували за мажоритарното гласуване. Мажоритарната изборна система обаче води до по-малко политически сили в НС. В този смисъл тази система е някакво лечение за българската политическа класа. Добре е политиците и депутатите в НС да се вслушат в гласа на хората, подчерта Биков. Той обаче уточни, че не е гласувал в референдума, поради популисткия характер на неговите организатори, но е категоричен, че депутатите трябва да се вслушат в гласа на хората, които са гласували. Най-рационалното е да се премине към изборна система 120 депутати да се избират мажоритарно и 120 – пропорционално. Така ще бъде дадена възможност да се чуе гласът и на тези, които са гласували „за“, и за тези, които са гласували „против“, заяви Биков.
Имаше и грешки в кампанията от страна на ГЕРБ, но имаше и ситуация, в която левият кандидат ген.Радев бе оставен съвсем свободно да прави своята кампания, докато двамата кандидати на десницата – Цачева и Трайков се атакуваха, Радан Кънев и г-н Трайков атакуваха г-жа Цачева. Това изигра негативна роля в тази предизборна кампания. Не крия симпатиите си към Реформаторския блок, но за съжаление, те без да искат, влязоха в ролята на Богомил Бонев от 2001 г. Казвам го с огромно съжаление, защото Богомил Бонев е неприятна политическа роля, особено, когато си в десницата. Перспективата на такива политици е един ден да станат директори на червени панаири. Все още в България обаче има преходен модел на мислене. При изборна загуба на Цачева обаче управляващото мнозинство няма друг вариант, освен да подаде оставка, защото политическата дестабилизация на България може да се окаже много тежка. Избирателите трябва сами да достигнат до извода, че всеки избор води до определена ситуация. Кризите обаче дават възможност за промяна, заяви още Тома Биков.
Повече чуйте от звуковия файл
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..