Бюджетът е най-важният икономически закон, а не толкова – политически. Законът за бюджета обаче има сериозен политически привкус от гледна точка на това, че Правителството на различните страни – леви, десни, центристки и коалиционни, се различават по това, какви фискални политики предлагат за реализация на бюджета, заяви депутатът от БСП Румен Гечев.
Гечев подчерта, че в бюджета се вижда почеркът на управляващото мнозинство, което има отговорност за него. Опозицията има ролята да предложи алтернативните варианти. Защитата на бюджета е основно задължение на управляващите.
В случая обаче сме в особена ситуация на разпад на управляващата коалиция, който не започна в дните преди последните президентски избори и управляващата коалиция понесе огромни загуби и получи червен картон от своите избиратели, но този разпад продължава вече повече от година. Изборите ускориха този процес и сега управляващите се оказват в роля, в която този бюджет и тази негова философия няма как да получат подкрепа в Парламента.
Като конструктивна опозиция ние обаче направихме всичко възможно да убедим управляващите да се промени философията на бюджета, за да се постигне консенсус за неговото приемане. Това може да стане само при условие, че управляващите се съобразят с някои от нашите основни предложения, свързани с философията на бюджета, заяви Гечев. Като пример той посочи внесените от БСП законопроекти за отмяна на плоския данък и въвеждането на прогресивното данъчно облагане, което е свързано със социална справедливост. На второ място Гечев назова връщането в бюджета на инвестиционния фонд, формиран при предишното Правителство в размер на 500 млн лв, който е имал доказано положителен ефект върху развитието на изоставащите райони в България, както и несъгласието на БСП със замразяване на социалните програми. Параметрите на бюджета могат да бъдат коментирани едва след като бъдат приети предложенията на БСП, посочи депутатът от БСП Румен Гечев. Въпросът не е да имаме изравнен балансиран бюджет, защото никоя страна в ЕС няма цел да има изравнен бюджет. Въпросът е обаче при стриктно спазване на правилата на ЕС да постигнем икономически растеж и повишен жизнен стандарт.
Повече чуйте от звуковия файл:
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за тон...
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..