Бюджетът е най-важният икономически закон, а не толкова – политически. Законът за бюджета обаче има сериозен политически привкус от гледна точка на това, че Правителството на различните страни – леви, десни, центристки и коалиционни, се различават по това, какви фискални политики предлагат за реализация на бюджета, заяви депутатът от БСП Румен Гечев.
Гечев подчерта, че в бюджета се вижда почеркът на управляващото мнозинство, което има отговорност за него. Опозицията има ролята да предложи алтернативните варианти. Защитата на бюджета е основно задължение на управляващите.
В случая обаче сме в особена ситуация на разпад на управляващата коалиция, който не започна в дните преди последните президентски избори и управляващата коалиция понесе огромни загуби и получи червен картон от своите избиратели, но този разпад продължава вече повече от година. Изборите ускориха този процес и сега управляващите се оказват в роля, в която този бюджет и тази негова философия няма как да получат подкрепа в Парламента.
Като конструктивна опозиция ние обаче направихме всичко възможно да убедим управляващите да се промени философията на бюджета, за да се постигне консенсус за неговото приемане. Това може да стане само при условие, че управляващите се съобразят с някои от нашите основни предложения, свързани с философията на бюджета, заяви Гечев. Като пример той посочи внесените от БСП законопроекти за отмяна на плоския данък и въвеждането на прогресивното данъчно облагане, което е свързано със социална справедливост. На второ място Гечев назова връщането в бюджета на инвестиционния фонд, формиран при предишното Правителство в размер на 500 млн лв, който е имал доказано положителен ефект върху развитието на изоставащите райони в България, както и несъгласието на БСП със замразяване на социалните програми. Параметрите на бюджета могат да бъдат коментирани едва след като бъдат приети предложенията на БСП, посочи депутатът от БСП Румен Гечев. Въпросът не е да имаме изравнен балансиран бюджет, защото никоя страна в ЕС няма цел да има изравнен бюджет. Въпросът е обаче при стриктно спазване на правилата на ЕС да постигнем икономически растеж и повишен жизнен стандарт.
Повече чуйте от звуковия файл:
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..