Несъответствията в поведението на политическите елити, новите форми на популизма и спасителното очакване на обществото във време на криза за поява на харизматични личности - събеседник – политологът ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“ проф.Филип Узунов
Една страна винаги се нуждае от т.н. „чаризматичен“ тип лидерство – човек, който да се харесва, който да има добра комуникативна култура, да владее езици и да е професионалист в сферата на националната сигурност. Г-н Румен Радев отговаря на профила, който очертах, подчерта проф. Узунов.
По думите му в ситуация на криза обществото губи вяра в институциите, а институциите са правните основания на държавата. Тогава на преден план идва личността, която се припознава от гражданите като месия и това сме го виждали не един и два пъти. Последният класически пример в Европа беше генерал Де Гол – 58-59 г с чието управление започна т.н. Пета република във Франция – нова Конституция, мажоритарен вот, полупрезидентска държава и т.н. При сегашните конституции обаче не виждам как това може да стане. Аз съм привърженик на президентска република и мажоритарен избор в един тур. При втори тур започват да се договарят. Един тур, както е в САЩ – Хилъри Клинтън и Доналд Тръмп. Явяват се и има избор, няма правителствена криза. .Не както в България – сега властта се търкаля по улиците.
По думите на проф. Узунов политическият дебат от който се нуждае страната е за държавността. Той подчерта, че не трябва да се говори за“ политик“, а за „държавник“. Когато политиката изгуби своята идеология с доктрината си, тя се превръща в „управление“. Управленците минаха. Идва време за държавниците, заяви проф. Узунов. Той подчерта: магоритарни избори, но в един тур, за да няма договорки за властта.
Повече чуйте от интервюто в звуковия файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..