В цялата страна от днес започва пробното въвеждане на стандартизираните въпросници за телекомуникационен и екипен триаж в спешните звена. Новите правила предвиждат да се прави т. нар. пресяване на повикванията към "Бърза помощ" според степента на спешност. За целта се въвеждат и кодовете за спешност на принципа на светофара -червен, жълт и зелен. Това обясни за Радио Пловдив д-р Димитър Христозов, заместник директор на Центъра за спешна медицинска помощ в Пловдив.
Нaй-нeoтлoжнитe cлyчaи щe бъдaт c кoд “чepвeн” и линeйкaтa тpябвa дa пpиcтигнe дo 8 минyти. С кoд “жълтo” щe ce oбoзнaчaвaт нe тoлкoвa тeжкo бoлни пaциeнти, кaтo зa тях линeйкaтa щe тpябвa дa пpиcтигнe дo 20 минyти. Съc “зeлeн” кoд ca cъcтoяния, в кoитo пaциeнтитe мoгaт дa изчaкaт мeдицинcкия eкип, кaтo ce пpeдвиждa линeйкaтa дa пpиcтигнe и cлeд 20 минyти, допълни д-р Христозов.
По думите му тестването на системата има две основни цели. Първо, да обучи и усъвършенства уменията на работещите в координационните централи и второ, да даде възможност на пациентите и българските граждани, които се обръщат за помощ, да се информират за новата система и да разберат смисъла на нейното прилагане.
Чрез 13 въпроса диспечерът ще трябва да уточни състоянието на пациента и да определи дали то изисква незабавно изпращане на реанимационен екип. Сред тях са точен адрес, брой на пострадалите, жизнени показатели на пациента - в съзнание ли е, буден ли е, контактен ли е. По телефона ще могат да се дават и инструкции за първа помощ на пострадалия, докато пристигне линейката.
Д-р Христозов допълни, че преди години също се е работило на този принцип -степенуване на спешноста, но след реформата в доболничната помощ нещата са се променили. Въвеждането на триажа ще помогне не само за оптимизиране на системата, но и за изграждане на своеобразна карта с нуждите от екипи на Спешна помощ, смятат работещите в системата
. Тази карта ще даде реална представа за максимално доброто разположение на спешните екипи, нуждата от изграждане на нови станции или пък закриването на други, които са неефективни.
В Пловдив екипите на спешна помощ са 5 и те са разположени на различни локации в града, което гарантира бърза реакция и вместване в изискванията за време, поясни д-р Христозов.
12 са филиалите на Спешна помощ в цялата област и всичките са оборудвани с линейки и необходимата апаратура.
Триажът вече ще важи и за Спешните отделения, в които пациентите ще се приемат и преглеждат в зависимост от спешността и нуждата.
Повече за новата система може да чуете от прикачения звуков файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..