Иван Христов-Грога открива изложба живопис в галерия „Аспект”. В единайстата си изложба в галерията, той представя любими свои сюжети – приказни зимни пейзажи, портрети на птици и екологични проблеми. Новото е присъствието на повече и по-разнообразни натюрморти, както и няколкото картини с изображения на цветя, които, както при птиците, са портрети на цветя – в много едър план, с прецизно изобразени детайли, с прозрачни капки роса, те са извън времето и пространството. / 18ч. /
Прекрасен цвят от роза на мастилено черен фон, цъфнала черешова клонка върху светлосиньо, абсурдно детайлно изрисуван цвят на нарцис – все картини, доказващи неподвластното на възрастта майсторство на Грога да се вглежда в детайлите, да ги осмисля и пренася на платното с характерния си фотореалистичен стил.
Грога е творец с принципи, които не се повлияха от конюнктурата и не се промениха във времето; той държи изключително на качеството и не прави компромис с естетическите си виждания. Затова и в изложбата са експонирани отново само двадесетина картини – това е трудът му за цяла една година, картините, които е обмислял, композирал и рисувал с така присъщите за него търпение и прецизност. А и да не забравяме, че бавно и неусетно Грога се приближава към своята 75-а годишнина, която предстои в края на февруари следващата година – възраст, достойна за уважение, и творческа енергия, достойна за възхищение.
В настоящата експозиция феновете на Грога не бива да очакват изненади. Двадесетината платна са тематично групирани в любимите му направления – приказни зимни пейзажи, портрети на птици и екологични проблеми. Новото е присъствието на повече и по-разнообразни натюрморти, както и няколкото картини с изображения на цветя, за които обаче не бихме казали, че са флорални, а по-скоро, както при птиците, са портрети на цветя – в много едър план, с прецизно изобразени детайли, с прозрачни капки роса, те са извън времето и пространството. Прекрасен цвят от роза на мастилено черен фон, цъфнала черешова клонка върху светлосиньо, абсурдно детайлно изрисуван цвят на нарцис – все картини, доказващи неподвластното на възрастта майсторство на Грога да се вглежда в детайлите, да ги осмисля и пренася на платното с характерния си фотореалистичен стил.
Работейки с класическата техника на маслени бои върху платно, Грога постига изключителна прецизност на изображението. Платната му са и хипер- и сюрреалистични, а зимните му пейзажи носят спецификата на така наречения приказен реализъм, но най-силно впечатление прави чувството за покой, което излъчват всички негови картини. Светът на Грога е благ и изпълнен с тишина. Далеч от проблемите на забързаното и нервно ежедневие, той ни предлага една измислена реалност, помага ни да се откъснем от злободневието.
За художника: Иван Христов-Грога е роден в с. Думници край Габрово на 27 февруари1942 г. Завършва Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” през 1969 г. От 1980 до 2006 г. е преподавател по рисуване в СХУ в Трявна. Има участия в над 30 самостоятелни и групови изложби, както и в много пленери в България и в чужбина. Авторът е носител на Трета награда за живопис (1999 г.) и Специалната награда за живопис на Министерството на Културата (2005) на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата-Габрово, на награда за живопис на Националната изложба на учителите-Велико Търново, на Награда за живопис на Община Габрово (2005 и 2006 г.). Картини на Иван Христов-Грога се намират в галерии и колекции в България, САЩ, Гърция, Белгия, Швейцария, Беларус и др. Живее и работи в родното си село Думници.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..