Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не е страшно да сме без бюджет, страшно ще е с "избори до дупка"

| обновено на 17.11.16 в 16:44

След като БСП обяви, че няма да гласува "за" Бюджет 2017 днес я последваха АБВ, Патриотичният фронт и ДПС. Това означава, че бюджета на кабинета "Борисов" може и да не бъде приет. 

Основният риск за Бюджет 2017 е, че всички партии са превключили на предизборна вълна, коментира в интервю за Радио Пловдив икономистът от „Отворено общество“ Георги Ангелов.
 

Всяка от партията предлага неща, за които никой не носи отговорност, тъй като вече нямаме правителство, което да изпълнява бюджета и да отговоря за него. Подобен е случаят в Румъния сега – парламентът гласува различни плащания, а правителството, което ще дойде ще трябва да плаща двойна цена за популизма, каза още Ангелов.

Според него, у нас може да се стигне до тежка бюджетна криза, пред която да бъде изправено следващото правителство. Затова смятам, че не бива да си причиняваме сами това.

Георги Ангелов увери, че нищо фатално няма дори и бюджетът да не бъде приет сега. Дори и той да бъде гласуван, то новото правителство ще си напише свой, когато дойде през пролетта на власт. Дотогава спокойно по закон може да се изпълнява старият бюджет – 1/12 на месец.

Според икономиста по-големият риск е дали след изборите ще имаме стабилност и правителство, което да носи истинска отговорност. Не е добре наистина, че сега политиците изпадат в популизъм и са готови да срутят постигнатата финансова стабилност. После пак ще трябва да изграждаме разрушеното.

Ние имаме испанският опит, където цяла година не можеше да се състави правителство. През това време обаче икономиката се развиваше добре. Т.е. това може да се случи и със служебно правителство. 

При нас проблемът е свързан с факта, че парламентът не може да бъде разпуснат в последните три месеца от мандата на сегашния президент. И заплахата е да не се сътворят грешки, които да влияят негативно години напред. Иначе служебното правителство ще работи два – три месеца, въпросът е тези месеци да не се удължат твърде много. Според Ангелов обаче това може да се случи и най-лошият сценарий е ако се върви към „избори до дупка“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46