Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медици призоваха за разумна употреба на антибиотиците

Днес не може да си представим съвременната медицина без антибиотиците – лекарствата, които ограничават и контролират бактериалните заболявания, влияят при трансплантацията на органи, химиотерапията на злокачествените процеси, интензивните грижи, коментира зам.-ректорът по „Международно сътрудничество”  и ръководител на Катедрата по Микробиология при Медицинския университет-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева. 

По думите й използвани разумно и по строги индикации, антибиотиците са мощно оръжие на медиците в борбата им с инфекциите. 

„Неправилното” използване на антибиотиците обаче,  води не само до  резистентност, но  може и  да навреди на човешкия организъм. В Европейския ден на антибиотиците 18 ноември напомняме на медици, пациенти и цялата общественост за необходимостта от рационална антибиотична употреба и политика, допълни   проф. Мурджева.

Тя припомни, че рационалната антибиотична политика налага изписване на антибиотици само, когато са показани и предложени в необходимата доза, по необходимия път и за съответния период от време. Тази политика предполага избор на най-подходящия антибиотик за пациента по отношение на антибактериалния ефект, спектър на действие, малка вероятност за развитие на странични ефекти, антимикробна резистентност, съотношение цена/ефективност. 

Най-честите инфекции в зимния период са вирусните, а те не се лекуват с антибиотици, които повлияват само бактериалните инфекции. Самолечението, което някои пациенти прилагат, компрометира възможността да се лекуват адекватно инфекциозните болести и води до нарастващи размери на резистентността, категорична е проф. Мурджева.

По думите й емпиричната антибиотична терапия се прави при суспектна, с клинична признаци инфекция, но без данни за етиологичен причинител. Обикновено тя започва при животозастрашаващи инфекции (сепсиси, пневмонии, менингити), както и при други възпалителни заболявания, преди наличието на данни за антибиотична чувствителност. Тя обаче се основава на събраните данни за резистентността на микроорганизмите. След получаване на резултатите от тестовете за чувствителност, терапията се съобразява с тях.

Преемтивна антибиотична терапия се прилага преди развитие на инфекциозната патология, без категорични клинични данни, но с ясни рискови фактори и наличие на биологични маркери за възникване на инфекция, напр. при фебрилни неутропенични пациенти.

Антибиотична профилактика се прави за предотвратяване на инфекция, без данни за клинични и микробиологични признаци, но  с вероятен риск за развитие на инфекция. Пример за разумна употреба на антибиотици е периоперативната профилактика. Чрез нея в хирургията се цели да се ограничат микроорганизмите, инфектиращи хирургичната рана, допълни проф. Мурджева.

По инициатива на Световната здравна организация всяка година се организира кампания за осведомеността на хората за отговорно прилагане на антибиотиците.  На тази дата отбелязваме и великите постижения на мнозина учени и колективи, свързани с откриването на антибиотиците - „магическите” средства за лечение на инфекциите и предотвратяване на инфекциозните усложнения.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Чепеларе чества 147 години от Освобождението на града

Чепеларе отбелязва днес 147 години от Освобождението на града.  Във връзка с честването на годишнината ще бъдат поднесени венци и цветя пред възпоменателната плоча, поставена на мястото, където чепеларци са посрещнали руската конна войска през 1878 година. Програмата ще продължи с шествие до паметника на Капитан Петко войвода. Блок от 14 знаменосци ще..

публикувано на 16.01.25 в 07:18

Пловдив отбелязва 147 години от Освобождението от османско владичество

Пловдив отбелязва с поклонение 147-ата годишнина от освобождението си от османско владичество. Ритуалът ще се състои пред паметника на капитан Александър Бураго в Дондуковата градина.  Във военната церемония, включваща полагане на венци и цветя, ще участват военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци и представители на комитет..

обновено на 16.01.25 в 07:02

Карлово си спомня за създаването на Първия градски съвет в страната

Карлово отбелязва днес 147 години от избора на първия Градски съвет в страната.  Програмата започва с в одосвет в храма "Свети Николай" - мястото, където е избран първият Градски съвет.  Следва тържествено  шествие до паметника на председателя на Първия градски съвет на Карлово Васил Караиванов и поднасяне на венци и цветя.  Тържественото..

обновено на 16.01.25 в 07:02

Пловдивските съветници гласуват за общинските имоти и зоопарка

Общинският съвет ще гласува на първотото си за годината заседание годишната програма на общината за управление и разпореждане с общинските имоти за тази година.  Над 10 милиона и 700 хиляди лева са очакваните приходи от общинска собственост, като постъпленията от наеми на жилищни и нежилищни имоти ще са за над 3 и половина милиона лева, а от..

обновено на 16.01.25 в 07:02

Пожарът в Лос Анджелис погълна и дома на пловдивски музиканти

Къщата на известния цигулар и музикален педагог от Пловдив маестро Гаро Балтаян, който от години живее със семейството си в САЩ, е изгоряла до основи в един от пожарите в Лос Анжелос, съобщават от българската диаспора в Съединените щати. Маестро Балтаян, съпругата му Арсине и дъшеря му - известната цигуларка Арусяк Балтаян, са успели да се спасят от..

публикувано на 15.01.25 в 16:39