Подготовката на Пловдив като европейска културна столица през 2019, обезпокои Комисията по мониторинг и консултации в Брюксел. Констатациите с липсите и препоръките, и отговорностите на едноименната фондация, града и държавата. Коментар на артистичния директор на Пловдив 2019 Светлана Куюмджиева.
Системните партии, системните откази, системните кандидати, системните политически машинации с днешна дата. След падането на правителството на втория кабинет Борисов, сряда е денят на Патриотичния фронт с покана да управлява. Разговор с Ангел Джамбазки евродепутат и зам.председател на ВМРО.
„Езикът на омразата – хейтърският дискурс и отношението към Другия“ - темата, която за мнозина вече е начин на живот, е в двугодишно научно изследване на студенти и докторанти от катедра „Социология и науки за човека“ в Пловдивския университет. Защо расте непоносимостта- до омраза, към Различността, към Другостта, стигматизирани и дехуманизирани с хейтърското говорене ? И само във връзка с бежанците, ромите и мигрантите у нас ли ? Събеседник е доц.д-р Стойка Пенкова, ръководител на катедрата и проекта.
„България. Версия 0.5“. Книгата на Орлин Тодоров на издателство „Изток - Запад“ коментира принципите на демократичните системи у нас и в Съединените щати, където авторът живее до преди три години. Пловдивската премиера е в сряда вечер в НБ „Иван Вазов“.
С д-р Галина Арабаджиева ще говорим за коледните пости и здравето ни. Нашите баби и дядовци са спазвали постите през цялата година много усърдно и това е една от причините, да бъдат по-здрави от нас, казва холистичният лекар, която ще изнесе и лекция по темата.
Във Великите европейци Пламен Асенов представя Кристиан Хюйгенс. Негови са думите „Светът е моя родина, науката е моя религия”. Макар и до днес да ползваме някои негови открития, името му вече не е чак дотам известно на широката публика, както през родния му XVII век. За сметка на това то продължава да е високо почитано в научния свят, в света на математиката, физиката, астрономията, механиката, в света на мисленето и сътворяването. Защото именно нидерландецът Кристиан Хюйгенс е онзи мост във времето и величието, който свърза творческия край на италианеца Галилей с творческото начало на англичанина Нютон.
Слушайте ни. "Точно днес". На 23 ноември . От 6 до 9.30 ч.
Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..
Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева.
Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...
Ружка Генова е наш гост в първата седмица на март 2025 година. В края на 2022 година международната майсторка по шахмат бе обявена за училищен ръководител №1 от Министерството на младежта и спорта. Ружка Генова е директор на Спортно училище „Васил Левски“- Пловдив от 1 юли 2019 година, преди това от 2001 до 2013 година е била заместник-директор..