Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борбата с радикализма не е единствено проблем на МВР

През последните дни наблюдавахме нарастване на напрежението в Харманли и явно това доведе до действия, които затвориха бежанския център. По всяка вероятност за това има два фактора, заяви  председателят на Софийския форум „Сигурност  доц.Йордан Божилов. По думите му  съществуват група грешки като липсата на информационна кампания, ненавременни мерки за лечението, както и това, че напрежението е било използвано от хора и политически партии и дори е било съзнателно подклаждано от тях. 

 Най-важното обаче  от цялата ситуация  е да се направят изводи. И те са, че бежанският проблем не е нито временен, нито зависим от вътрешните политики на страната или действия. Проблемът е много сериозен и обективен  и засяга целия свят. За съжаление, България ще бъде обект на бежански вълни  и  през България и занапред ще минават много хора. Въпросът е какво правим  ние, подчерта Божилов.

Държавата трябва много добре да осъзнае и оцени ситуацията и това, че бежанският въпрос навсякъде по света ще  бъде дългосрочен. Не говорим само за ислямски фундаментализъм, а бежанските вълни ще бъдат пораждани от множество фактори като нестабилност, желание за по-добър живот, безброй са причините. В момента в света има над 60 млн бежанци. Какъв е проблемът за България? Ние сме в границите на континент, който се намира в мечтите на много хора, търсещи по-добър живот. С проблема дългосрочно можем да се справим не с патриотарско говорене. Решението означава и работа със съседи, и работа в ЕС – много активна работа.  Невъзможно е да изведем тези хора от ЕС.  Много трудно е да бъдат качени на самолети дошлите хора от Афганистан, Пакистан, Иран, това е много скъпо, коя компания ще ги качи. В рамките на ЕС са нужни разговори, много внимателно, много обективно и без да насаждаме в обществото си проблеми, подчерта ескпертът по сигурността.

 За съжаление, виждаме много пропуски, но не виждаме структурни политики и цялостна дейност и  се опасявам, че във време на политическа нестабилност в страната ще оставим на следващо Правителство да решава тези въпроси, което ще бъде много пагубно, заяви  Йордан Божилов.

Чуйте звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28