Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма български лекар, който да мисли лошото на пациент

За съжаление опасенията, които се таяха в нас, станаха действителност. В БЛС продължаваме да твърдим, че подобни разследвания и съмнения към дейността на колегите не трябва да бъдат изваждани на обществено внимание, докато не приключат всички проверки. Няма български лекар, който да мисли лошото на своя пациент.  Всичко останало, което е от медицинска гледна точка, стандарти или нещо друго, подлежи на проверка и след нея трябва да се вземе становище.   Това заяви председателят на БЛС д-р Венцеслав Грозев  след взерашното решение на Пловдивския ОбС  за освобождаваме от длъжност на управителя на КОЦ-Пловдив д-р Красимир Вальов. 

Ние, преди да се е произнесъл най-компетентният орган – Българският съд,  слагаме етикети, предопределяме съдбата на хора. Кой нормален човек сега с необходимото доверие и сигурност ще се обърне към моите колеги, които са прекрасни специалисти, заяви  д-р Грозев.

Той подчерта, че бързината и категоричността, с които е трябвало да бъдат взети решенията за съдбата на онкодиспансера, е създала  огромен негативизъм у обществото.  Всеки пациент търси своето лечебно заведение, своя лекар, а това са 60 000 човека годишно в най-стария  онкологичен център в страната  -  КОЦ Пловдив. Ако  от тях примерно в следващия момент половината трябва да бъдат оперирани,  какво ще се случи с тези 30 000 души? Къде ще бъдат насочени те, кое е лечебното заведение, което ще поеме отговорност за такъв поток от пациенти, които да бъдат обслужени веднага и на ниво? Това  е страхотен наплив от пациенти.

 Д-р  Грозев обаче подчерта, че е въпрос на етика, професионализъм и организация  здравните заведения да намерят своето място под слънцето – общински, държавни и частни, които да бъдат равнопоставени пред  единствения финансов източник, наречен здравната каса. Всеки търси начин за своята реализация, но тук решаваща трябва да бъде конкуренцията, нивата на професионализъм и ако има тенденция за пренасочване на пациентопотока, има начин нещата да бъдат контролирани. Те трябва да бъдат извадени на показ и всеки да поеме своята отговорност, заяви председателят на БЛС д-р Венцеслав Грозев. 

 Повече в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47